Wśród wszystkich produktów oferowanych przez rynek finansowy, kredyty konsolidacyjne cieszą się stale rosnącą popularnością. Co kryje się pod tym pojęciem i jakie korzyści dla kredytobiorcy niesie taka forma finansowania?
Kredyt konsolidacyjny jest stosunkowo młodym produktem, który funkcjonuje na rynku od niedawna. Naszej uwadze nie może jednak umknąć fakt, że obecnie narzędzie to jest jedną z najpopularniejszych form restrukturyzacji zobowiązań. Nie ma w tym nic dziwnego, kredyt konsolidacyjny niesie z sobą wiele zalet.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Zanim odpowiemy na powyższe pytanie, zastanówmy się czym kredyt konsolidacyjny nie jest. W powszechnej opinii produkt ten bardzo często jest utożsamiany z kredytem oddłużeniowym, a to ewidentny błąd. Istotą drugiego z wymienionych produktów, jest wyciągnięcie dłużnika z bardzo trudnej sytuacji finansowej, najczęściej poprzez umorzenie większej lub mniejszej części zobowiązania.
Kredyty konsolidacyjne funkcjonują natomiast w innym celu – zadaniem tych produktów jest zmniejszenie wysokości miesięcznych rat kredytowych. Można zatem powiedzieć, że kredyt konsolidacyjny powstał w celu zamiany kilku zobowiązań w jedno.
Spójrzmy na to w ten sposób – obecnie kredyty są coraz tańsze, co z kolei przekłada się na większą dostępność tych produktów. Coraz większa liczba Polaków, finansując swoje potrzeby, decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania w postaci kredytu lub pożyczki. Niestety, często dochodzi do sytuacji, w której wysokość miesięcznych zobowiązań zaczyna stanowić znaczące obciążenie dla domowego budżetu. Powstanie nowego instrumentu, jakim na rynku usług finansowych jest kredyt konsolidacyjny, wynikło zatem z naturalnej potrzeby przedstawianej przez samych kredytobiorców.
Jak sama nazwa wskazuje, istotą jest tu konsolidacja wszystkich kredytów i pożyczek kredytobiorcy, do jednego, wygodnego do spłaty zobowiązania. Konsolidacji podlega właściwie każde zobowiązanie, niekoniecznie zaciągnięte w banku, w którym staramy się uzyskać kredyt – od kredytu mieszkaniowego, przez pożyczki i kredyty konsumenckie, aż po zobowiązania na karcie kredytowej lub debetowej.
Jakie zalety wynikają z konsolidacji?
Największe zalety kredytu konsolidacyjnego przedstawia już sama definicja tego instrumentu. Scalenie wszystkich miesięcznych zobowiązań do wysokości jednej raty stanowi znaczne udogodnienie. Jak znaczne? Na to pytanie pomoże odpowiedzieć proste, bezpłatne i ogólnodostępne narzędzie, jakim jest kalkulator kredytu konsolidacyjnego. Wystarczy policzyć wysokość swoich miesięcznych zobowiązań bankowych i skonfrontować tę wartość z ratą, jaką przyjdzie nam spłacać po konsolidacji zobowiązań. Pomimo że w praktyce może się okazać, że całkowita suma do spłaty będzie nieco wyższa, zmniejszenie wysokości zobowiązań w ujęciu miesięcznym zapobiegnie dalszemu popadaniu w spiralę zadłużenia. To przekłada się nie tylko na poprawę komfortu życia, ale także na poprawę historii zadłużenia w BIK, co w przyszłości może mieć niebagatelne znaczenie.
W tym miejscu warto także wspomnieć o możliwości zaciągnięcia innych zobowiązań – konsolidując dotychczasowe kredyty i pożyczki, uwalniamy naszą zdolność kredytową, która nie była dostępna przed konsolidacją zobowiązań.
Mówiąc o zaletach kredytu konsolidacyjnego, nie sposób nie wspomnieć o zastawach bankowych. Banki bardzo często wymagają zabezpieczenia zaciągniętego zobowiązania, a w przypadku produktów takich jak kredyt mieszkaniowy czy samochodowy, naturalnym zabezpieczeniem jest sam przedmiot podlegający finansowaniu. Konsolidując swoje zobowiązania, zwalniamy dotychczasowe zabezpieczenia.