"Materiał pochodzi z Portalu Edukacji Ekonomicznej NBPortal.pl." W powszechnej opinii nadal najbezpieczniejszą i najwygodniejszą formą pomnażania pieniędzy jest lokata bankowa. Jednak jeśli przyjrzymy się dokładniej czy rzeczywiście tego typu inwestycja przynosi "godziwy" zysk, zobaczymy, że w niektórych przypadkach odsetki z lokat nie pokryją nawet kosztów prowadzenia rachunku, podatków od zysków kapitałowych, a także kosztów utraty wartości pieniądza (inflacji).
Sposób lokowania wolnej gotówki mimo wszystko powoli ulega zmianie. Świadczą o tym choćby dane Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, które wskazują, że coraz więcej kapitału lokowane jest w funduszach inwestycyjnych. Na koniec 2002 roku zarządzający funduszami dysponowali 22,8 mld zł aktywów, najświeższe dane z sierpnia 2005 mówią już o 50,4 mld zł.
Dlaczego warto rozważyć inwestowanie w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych? Na to pytanie istnieje wiele odpowiedzi, których nie sposób przytoczyć w kilku zdaniach. Po pierwsze fundusze inwestycyjne charakteryzują się większym ryzykiem niż umieszczenie środków na lokacie bankowej, ale za to zazwyczaj przynoszą wyższą stopę zwrotu (osiągnięty lub możliwy do osiągnięcia zysk w danym okresie czasu).
Po drugie w pewnym sensie sami nie inwestujemy swoich środków. Robią to za nas specjaliści, których zadaniem jest zarządzanie zgromadzanymi środkami w taki sposób aby osiągać maksymalny zysk. Jednak nie oznacza to, że nie mamy wpływu na to jak będą nasze środki inwestowane. Mamy do wyboru szereg typów funduszy od agresywnych (fundusze akcyjne), aż po te bezpieczne (inwestujące głównie w papiery skarbowe). Wybierając określony fundusz lub fundusze budujemy swoją strategię inwestycyjną – oczywiście jak najbardziej dopasowaną do naszej skłonności do ryzyka.
Po trzecie zakup jednostek przynosi ulgi i ułatwienia podatkowe. W takim sensie, że na przykład tzw. podatek Belki (w odróżnieniu od lokat) płacimy w momencie odkupienia jednostek uczestnictwa co może nastąpić za rok, dwa albo i później. Przy lokatach bankowych podatek jest naliczany przy każdym okresie kapitalizacji. Co oznacza że w czasie inwestycji nasz kapitał się "kurczy". Gra na giełdzie skutkuje koniecznością samodzielnego rozliczenia się z fiskusem. Zakupując i sprzedając jednostki nie musimy się tym martwić – wszystkie niezbędne rozliczenia dokonuje towarzystwo zarządzające danym TFI.
Po czwarte nie ma konieczności posiadania dużej gotówki. Wystarczy 50 złotych, aby stać się właścicielem jednostek niektórych funduszy inwestycyjnych. Poza tym przy inwestycji w fundusze mamy możliwość lokować wolne środki jednorazowo lub systematycznie. Nie jesteśmy ograniczeni czasowo w naszej inwestycji. Możemy być właścicielami jednostek miesiąc, a nawet dziesięć lat. Nawet częściowa wypłata pieniędzy, odkup jednostek nie powoduje utraty części lub całości zysku.
Zalety nie powinny przesłonić minusów takich inwestycji. Inwestując w TFI musimy się liczyć z kosztami, które należy brać pod uwagę przy ocenie zyskowności inwestycji, czyli opłaty manipulacyjne, koszty zarządzania, itp. Poza tym jednostki TFI nie są aż tak płynne co oznacza, że zamiana jednostek na gotówkę nie odbywa się od ręki. Zazwyczaj trwa ona do kilku dni. Ogólnie inwestycja w fundusze to szansa na większe zyski (w porównaniu na przykład z lokatami), przy większym ryzyku. Poza tym nie ma gwarancji, że obecnie osiągane przez fundusze stopy zwrotu będą się kształtować podobnie w przyszłości.
Autorem tekstu jest Pan Wojciech Majerkiewicz
"Copyright by Portal Edukacji Ekonomicznej NBPortal.pl"
www.nbportal.pl
Przejdź do spisu treści porad/artykułów >>> kliknij
Przejdź do bloga >>> kliknij
Przejdź do forum >>> kliknij