Pomysł na biznes a jego wykonanie. Czy biznesplan może nam pomóc?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce założyć i prowadzić własny biznes. Często jednak jednym z największych wyzwań bywa brak wystarczającej ilości środków, aby pokryć wszystkie koszty rozpoczęcia działalności i prowadzenia jej w początkowej fazie rozwoju. Wówczas dobrym wyjściem jest poszukiwanie zewnętrznego finansowania swojej działalności. Jednym z najszybszych i najlepszych sposobów na uzyskanie dofinansowania jest stworzenie biznesplanu. Warto zatem wiedzieć czym jest biznesplan i dlaczego jest opłacalny.
Czym jest biznesplan?
Zgodnie z aktualnie obowiązującą definicją biznesplan to po prostu plan tworzony przez właściciela danej idei na nowy biznes w celu pozyskania zewnętrznego finansowania. Sam biznesplan to po prostu rozpisany krok po kroku plan rozpoczęcia działalności, perspektyw rozwoju i kontynuowania pracy, oraz ocenienia opłacalności danego biznesu z punktu widzenia zewnętrznego inwestora.
Sam biznesplan składa się najczęściej z:
- opisu ogólnego profilu firmy, jej działalności, rynku zbytu, perspektyw rozwoju itp.;
- opis opłacalności finansowej inwestycji w dany projekt – konkurencji, “know-how” itp;
- dołączenie odpowiedniego wniosku do wybranej instytucji lub potencjalnego partnera inwestycyjnego w celu przekonania go do ulokowania środków właśnie w ten biznes.
Biznesplan jest zwykle przedstawiany w formie papierowej lub elektronicznej jako prezentacja w dokumencie ppt. lub pdf. Ma ona na celu zawarcie wszelkich istotnych informacji dla potencjalnego inwestora oraz przedstawienia czy wybrany projekt jest opłacalny pod kątem finansowym.
Dla kogo najczęściej możemy przygotować biznesplan?
By rozwinąć swój biznes i pozyskać finansowanie z zewnątrz biznesplan jest niezbędny – i równie często – wymagany przez wybrane grupy inwestycyjne. Do najczęściej wybieranych podmiotów, dla których tworzone są biznesplany zaliczają się:
- banki i firmy zajmujące się udzielaniem kredytów oraz pożyczek – biznesplan jest wymagany przez banki w celu uruchomienia linii kredytowej na rozwój danego biznesu. Bez dobrze napisanego biznesplanu oraz złożonego wniosku bank może odmówić udzielenia kredytu ze względu na zbyt duże ryzyko inwestycyjne lub zbyt niska opłacalność danego biznesu pod kątem potencjalnych zysków;
- instytucje publiczne – mowa tutaj przede wszystkim o pozyskiwaniu dotacji z Urzędu Pracy, subwencji samorządowych, dotacji rządowych czy np. z Unii Europejskiej. By pozyskać finansowanie na realizację danego projektu konieczne jest przedstawienie biznesplanu oraz napisanie odpowiednio skonstruowanego wniosku. Wówczas również ważne jest by przedstawić dobrze i zwięźle skonstruowany biznesplan by wybrana instytucja pozytywnie oceniła dany projekt i udzieliła wsparcia finansowego;
- inwestorzy indywidualni – inną i równie często wybieraną grupą docelową są inwestorzy indywidualni. Dla takiego inwestora istotne jest by zapoznać się i ocenić jakie są szanse i perspektywy dla rozwoju dla wybranego projektu. Konieczne jest to również by ocenić projekt pod kątem finansowym oraz jaka będzie potencjalna stopa zwrotu z wybranych inwestycji.
Warto również wiedzieć, iż różnica między wybranymi grupami inwestorów dotyczy ryzyka kapitałowego. Warto pamiętać, iż bank oraz instytucja finansowa udziela kredytu, pożyczki lub dotacji, z których należy się rozliczyć oraz spłacać swoje zobowiązania. Wówczas pomysłodawca bierze na siebie ryzyko ewentualnego niepowodzenia danego biznesu.
W przypadku inwestorów indywidualnych to właśnie dawca kapitału bierze na siebie ryzyko ewentualnego niepowodzenia projektu pod kątem finansowym – ryzykuje on najczęściej kapitałem własnym a nie pożyczonym. Dlatego też inwestorzy indywidualni bardziej dogłębnie patrzą na biznesplan by ocenić czy zainwestowany kapitał zwróci się z oczekiwanym wynagrodzeniem oraz czy biznes będzie opłacalny.
Czy biznesplan może nam pomóc przy otwieraniu nowej działalności?
Bazując na wyżej przedstawionych informacjach można śmiało stwierdzić, iż biznesplan będzie niezwykle pomocny przy rozpoczynaniu swojej działalności. Poza aspektem wsparcia finansowego będzie to idealne narzędzie do zapoznania się i ocenienia czy dany projekt ma szansę być udanym. To właśnie tworząc plan swojego projektu na papierze bądź w formie elektronicznej można obiektywnie ocenić czy nasza idea będzie opłacalna i przyjmie się na danych rynkach zbytu i wśród klientów.