Chcesz odkładać nadwyżki pieniędzy na koncie oszczędnościowym, ale gubisz się w gąszczu ofert i nie wiesz, którą wybrać? Okazuje się, że nie tylko oprocentowanie ma znaczenie… Przeczytaj nasz poradnik, żeby wiedzieć, na co uważać.
Wybieramy konto oszczędnościowe
Dobrze wybrane konto oszczędnościowe pomoże w bezpiecznym oszczędzaniu. Zapewnia większą elastyczność niż lokata, ponieważ w każdej chwili możesz wypłacić całość lub część zgromadzonych środków, bez obawy o utratę odsetek. Ta forma oszczędzania jest bardzo popularna i pozwala na regularne odkładanie drobnych sum, które zaczynają na siebie zarabiać. Ale czym kierować się przy wyborze oferty?
To zrozumiałe, że chcesz zarobić jak najwięcej, dlatego w pierwszej kolejności rzucasz okiem na wysokość oprocentowania oferowanego przez bank. Bez dwóch zdań – im wyższy procent, tym lepiej. Jednak pamiętaj, że wszystkie instytucje finansowe podają oprocentowanie nominalne, czyli brutto – przed opodatkowaniem. Jeśli chcesz poznać realny zysk, musisz od wyliczonej kwoty odjąć 19% tzw. podatku Belki. Niektóre banki od razu pokazują zysk po opodatkowaniu, żeby klientom było łatwiej.
Ale czy tylko oprocentowanie ma znaczenie? To ważny czynnik, ale nie jedyny. Poniżej przeczytasz jeszcze o 6 kwestiach, które musisz wziąć pod uwagę, wybierając konto oszczędnościowe.
Szukasz miejsca dla swoich oszczędności? Zobacz ranking kont oszczędnościowych https://finatin.pl/konta-oszczednosciowe – przegląd ofert z najwyższym oprocentowaniem na rynku i sprawdzonymi warunkami.
1. Czy muszę otwierać konto osobiste?
Niektóre banki oferują konta oszczędnościowe z atrakcyjnym oprocentowaniem wyłącznie swoim klientom. To oznacza, że jeżeli chcesz skorzystać z oferty, musisz dodatkowo posiadać lub otworzyć rachunek osobisty. Niekiedy wiąże się to z dodatkowymi opłatami, dlatego musisz być uważny i dokładnie czytać warunki oferty.
2. Jak długo obowiązuje promocyjne oprogramowanie?
Jeżeli oprocentowanie konta oszczędnościowego jest związane z jakąś promocją, sprawdź jak długo będzie ona trwała. Częstą praktyką jest oferowanie wysokiego oprocentowania jedynie przez określony czas, na przykład kilka miesięcy. Po upływie promocji, procenty spadają do standardowego poziomu.
3. Jaka kwota jest objęta wyższym oprocentowaniem?
Oprócz czasu obowiązywania, ważna jest jeszcze maksymalna kwota, która będzie objęta atrakcyjnym oprocentowaniem. Chociaż z zasady na konto oszczędnościowe możesz wpłacić każdą sumę pieniędzy, nie zawsze wszystkie środki będą generować taki sam zysk. Niekiedy banki proponują wysokie oprocentowanie tylko do jakiejś kwoty, a resztę środków traktują jako nieobjętą promocją. Zawczasu sprawdź, czy pieniądze jakie chcesz wpłacić na konto, zmieszczą się w tych widełkach. Dzięki temu unikniesz rozczarowania.
4. Kiedy następuje kapitalizacja odsetek?
Kapitalizacja, czyli dopisywanie narosłych odsetek do kapitału zgromadzonego na koncie, to kolejna sprawa, której warto się przyjrzeć. Ogólnie rzecz ujmując, im częściej odsetki są kapitalizowane na koncie oszczędnościowym, tym więcej zysku dla Ciebie. Standardem jest kapitalizacja miesięczna, ale niektóre banki dopisują narosłe odsetki każdego dnia. Wybierając konto, koniecznie sprawdź szczegółowe warunki oferty.
5. Ile zapłacę za wypłatę?
Oczywiście konto oszczędnościowe służy do odkładania pieniędzy i nie chcesz do niego zbyt często sięgać, ale różnie bywa. Bardzo często możliwa jest jedynie jedna darmowa wypłata w miesiącu, a każda kolejna jest obarczona prowizją. Wybierając konto oszczędnościowe sprawdź tabelę opłat i prowizji, żeby koszty nie przewyższyły zysku z odsetek.
6. Czy są jakieś dodatkowe warunki?
Jeżeli widzisz ofertę z bardzo atrakcyjnym oprocentowaniem, poświęć chwilę na poznanie wszystkich szczegółów. Zdarza się, że możliwość skorzystania z promocji jest obwarowana dodatkowymi warunkami. Niekiedy banki premiują jedynie nowe środki (czyli takie, które przelejesz z innego konta / banku), określają limit miesięcznych wpłat lub posiadanie statusu nowego klienta, żeby utrzymać wysokie oprocentowanie. Zanim zdecydujesz się na jakąś ofertę, dobrze poznać te kruczki.
Jak wybrać konto oszczędnościowe?
Jeśli uważnie przejrzysz ofertę i nie będziesz skupiać się jedynie na oprocentowaniu, z pewnością dokonasz mądrego wyboru. Zapoznaj się z czasem trwania interesującej promocji, tabelą opłat i prowizji i poznaj wszystkie dodatkowe wymagania banku. Z pewnością dobre konto pozwoli Ci wiele zaoszczędzić!