W mojej firmie zatrudniam 7 osób. Jeden z moich pracowników rozwiązał ze mną umowę o pracę bez wypowiedzenia, z powodu jakoby ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Uważam, że jest to nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Czy w takiej sytuacji mogę uzyskać odszkodowanie od pracownika?
Zgodnie z art. 611 kodeksu pracy (kp) w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 kp, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie, o którym orzeka sąd pracy. Postępowanie sprawie o odszkodowanie jest objęte opłatami sądowymi, gdyż stosownie do art. 263 § 1 kp jedynie postępowanie w sprawach o roszczenia pracownika ze stosunku pracy jest wolne od opłat sądowych. Odszkodowanie, o którym mowa, przysługuje w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni (art. 612 § 1 kp).
Odszkodowanie dla pracodawcy rozumiane jest jako naprawienie szkody wyrządzonej mu przez pracownika nieuzasadnionym rozwiązaniem umowy o pracę.
Szkoda ta może polegać na poniesieniu przez pracodawcę dodatkowych kosztów znalezienia nowego pracownika czy też na stracie spowodowanej brakiem świadczenia pracy przez pracownika do czasu znalezienia jego następcy. Wysokość odszkodowania określona w omawianym przepisie jest niezależna od rozmiaru tej szkody.
Nie byłoby natomiast ważne ustanowienie odpowiedzialności odszkodowawczej pracownika z tytułu rozwiązania przez niego stosunku pracy na podstawie weksla gwarancyjnego, co potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 marca 1998 r. (sygn. akt I PKN 560/97, opubl. OSNP 1999, z. 5, poz. 160).
Zasądzenie odszkodowania na rzecz pracodawcy przez sąd pociąga za sobą następujące skutki:
– pozbawia ono pracownika prawa do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (art. 55 § 11 kp),
– nie stosuje się wówczas przepisu art. 55 § 3 kp, zgodnie z którym rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn określonych w art. 55 § 11 kp pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.
Tym samym gdy w świadectwie pracy wpisano jako sposób ustania stosunku pracy ?rozwiązanie umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem?, po przyznaniu pracodawcy odszkodowania istnieje konieczność sprostowania świadectwa pracy w tym zakresie. Zgodnie z § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz. 282 z późn. zm.) w razie prawomocnego orzeczenia sądu pracy o odszkodowaniu na rzecz pracodawcy z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 kp (art. art. 611 kp), pracownik jest obowiązany przedłożyć pracodawcy wydane mu świadectwo pracy w celu uzupełnienia treści tego świadectwa o informację o wydanym orzeczeniu sądu pracy.
W razie niespełnienia tego obowiązku przez pracownika, pracodawca ma prawo wezwać pracownika do niezwłocznego przedłożenia świadectwa pracy w celu zamieszczenia w nim takiej informacji. Roszczenie pracodawcy o odszkodowanie przedawnia się w terminie wynikającym z art. 291 § 2 kp w zw. z art. 291 § 21 kp.
Roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody ulegają przedawnieniu z upływem 1 roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia.
Artykuł pochodzi
z serwisu porad prawnych
www.eprawnicy.pl
Przeczytaj podobny tekst:
Odszkodowanie za zniszczony bagaż