Stało się: zapadła decyzja o tym, by przenieść się z Polski do Niemiec. Mimo – co oczywiste – różnych wad, Niemcy to niezmiennie kraj dużych możliwości, zdecydowanie wyższych wynagrodzeń oraz nieco innego podejścia do codzienności, niż Polska. Warto jednak pamiętać, że region regionowi nierówny.
Tak, jak w Polsce można zauważyć wyraźne różnice pomiędzy np. Podkarpaciem, a regionami zachodniopomorskimi, tak również w przypadku Niemiec nie brak wyraźnych zmian w zależności od lokalizacji. Analiza tego, jak żyje się w poszczególnych miastach czy landach jest szczególnie ważna dla osób, które planują wyjazd do Niemiec. O ile mając już pracę w konkretnym miejscu, nie ma tego dylematu. Jednak planując emigrację z np. ułożonym już biznesplanem własnej firmy w Niemczech warto przeanalizować, które miasta w Niemczech są polecane jako najlepsze dla emigrantów.
Oczywiście uzależnione jest to od wielu czynników takich jak m.in.:
• wiek,
• skład rodziny
• cel emigracji
• stan cywilny.
Niemniej jednak – na podstawie opinii samych emigrantów – można stworzyć mini ranking najlepszych miast w Niemczech pod kątem emigracji.
Duże miasta? To nie będzie optymalny wybór
Oczywiście pocztówkowe Niemcy to widok efektownych drapaczy chmur, które szczególnie po zmroku zadziwiają nowoczesnością i efektowością. Jednak Berlin czy Frankfurt wcale nie są uznawane za idealne pod kątem emigracji. Z punktu widzenia osób napływających, cechują je:
• wysokie koszty życia
• problemy ze zdobyciem mieszkania
• bardzo duży poziom multikulturowości.
Stąd wśród osób planujących przenosiny do Niemiec jest wyraźnie nieco inny trend. Firmy transportowe zapewniające przeprowadzki czy też firmy kurierskie zapewniające przesyłki do Niemiec – to świetny sposób na sprawny transport dobytku – często kursują do nieco mniejszych miast. Idealnym połączeniem jest utrzymanie standardu dużych metropolii, ale w skromniejszym wymiarze – wszystkie funkcjonalności sporych lokalizacji, jednak wersji minimalistycznej.
Gdzie mieszkać w Niemczech?
Jeśli cenisz sobie – mimo wszystko – bliskość Polski i chcesz zapewnić sobie szybki dojazd np. do rodziny w centralnej części kraju, warto wybrać Lipsk lub Drezno. Na ich korzyść przemawia również łatwość adaptacji. To miasta bardzo zbliżone swoim wyglądem i specyfiką do wielu, jakie są nad Wisłą. Nie brak tu również dużej Polonii.
Za ciekawy wybór uznawany jest również Wurzburg. To średniej wielkości, niespełna 130-tysięczne miasto, które na świat rozsławiła gwiazda NBA, koszykarz Dirk Nowitzki. Wurzburg, miasto wielkości polskiego Włocławka, ma wszystko, czego oczekują np. freelancerzy – swobodę, klimat miasta uniwersyteckiego, mnóstwo kawiarni i kafejek.
Jeśli pozwalają na to finansowe, doskonałym wyborem będzie oczywiście region Monachium. Wynika to z klimatu miasta. To oczywiście metropolia, która ma ponad 1,4 mln mieszkańców. Jednocześnie jednak w Bawarii ten tłum nie jest aż tak odczuwalny jak np. w Berlinie. Dodatkowo Monachium uważane jest za jedno z najładniejszych miast w Niemczech. Na niekorzyść przemawiają jedynie bardzo wysokie koszty życia i nieruchomości – zarówno jeśli myśleć o ich zakupie, jak i wynajmie.
Przeczytaj również:
Gdzie najlepiej założyć firmę za granicą?