W związku z pandemią sytuacja wielu firm diametralnie się zmieniła i jest mocno niepewna. Prowadzenie działalności w nowych warunkach jest trudne i wymaga wsparcia dobrego księgowego, który zadba o dostosowanie działań do aktualnych przepisów prawnych. W ostatnim czasie pojawił się projekt zmian w ustawach dotyczący podatków, który będzie obowiązywał od stycznia 2021 roku. Co warto wiedzieć na temat tych zmian? Jakie będą one miały konsekwencje dla przedsiębiorców?
Zmiany w świetle wyników badań
Zgodnie z różnymi wynikami badań nie ma już aktualnie branż, w których przyszłość rysuje się w pozytywnych barwach. Niestety, dalsze prognozy również nie są optymistyczne. Większość przedsiębiorców nie liczy nawet na poprawę w ciągu następnych lat, szczególnie w branży gastronomicznej i turystyce. Pytanie, o jakich zmianach powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca w tej nowej rzeczywistości?
Przewidywane zmiany
Zgodnie z najnowszym projektem, zmiany, które znalazły odzwierciedlenie w przepisach dotyczących progów podatkowych 2021, dotyczą:
ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
innych ustaw.
Zmiany w PIT 2021 i CIT 2021 mogą dotyczyć:
– uszczelnienia systemu podatkowego (w tym objęcia zakresem podmiotowym ustawy CIT tych spółek komandytowych i jawnych, które mają siedzibę albo zarząd na terenie Polski, wdrożenie obowiązku – przygotowywania i podawania do wiadomości publicznej polityki podatkowej na określonych podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz zmiany dotyczące cen transferowych),
– regulacji prawnych, które w sposób jednoznaczny dopasują przepisy do specyfiki polskiej gospodarki (dotyczy specyfiki oraz wielkości podmiotów gospodarczych w zakresie finansowania dłużnego i prowadzenia przez nich polityki podatkowej),
– wdrożenia zasad uwzględniania kosztów podatnika (dochodów, strat, odpisów amortyzacyjnych) na bazie prawa międzynarodowego,
– likwidacja ulgi abolicyjnej,
– ceny transferowej, by zmniejszyć obciążenia związane z wydatkami administracyjnymi.
Najważniejsze cele działań rządowych
Od samego początku, kiedy wprowadzano zmiany związane z podatkami, ich celem było uszczelnienie systemu PIT 2021 oraz CIT 2021. A wszystko po to, by podatki płacone przez duże przedsiębiorstwa mogły zostać połączone z rzeczywistym „miejscem uzyskiwania przez nie przychodu”. W szczególności dotyczy to firm międzynarodowych. Ważną kwestią jest zwiększenie atrakcyjności opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Proponowane jest podwyższenie progu finansowego z pułapu wynoszącego 250 tys. euro do 2 mln euro. Zmiany te mają związek z realizacją rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
CIT 2021 – nowe rozwiązania prawne
Oto najważniejsze kwestie, które mogą ulec zmianie.
W przypadku podatku CIT 2021 ustawodawca sugeruje podwyższenie limitu przychodów z 1,2 ml do 2 mln euro. Takie zwiększenie limitu przychodów oznacza uprawnienie większej liczby podmiotów do korzystania z 9% stawki podatku CIT 2021.
Kolejna wysunięta propozycja dotyczy nadania spółce komandytowej statusu płatnika podatku dochodowego, czego celem będzie uszczelnienie systemu podatkowego.
Inna sugerowana zmiana dotyczy możliwości zweryfikowania poprawności rozliczeń CIT przez wspólników spółek jawnych. Rząd chce dopasować regulacje związane ze źródłami dochodów osiąganych przez tzw. nierezydentów, by uniknąć podwójnego opodatkowania.
Uszczelnienie ma związek z koniecznością ograniczenia możliwości rozliczenia strat w sytuacji, gdy podatnik przejął inny podmiot.
Doprecyzowanie przepisów w związku z sytuacją majątku rzeczowego likwidowanej spółki na rzecz jej wspólników. Ograniczona ma być możliwość zaniżania spadku amortyzowanych środków w sytuacji, kiedy wartość podatku dochodowego jest inna niż zysk brutto.
Doprecyzowane mają zostać narzędzia związane z wyliczaniem maksymalnej wysokości kosztów finansowania dłużnego oraz limitowania nadwyżki kosztów finansowania dłużnego. Ma się zmienić natomiast obowiązek związany z rozliczaniem podatku podczas zbywania udziałów w spółkach nieruchomościowych (ze sprzedającego na spółkę nieruchomościową).
Rząd planuje zwiększyć obowiązek dokumentacyjny dla transakcji właścicieli mających siedzibę w raju podatkowym. Jeśli sugerowane zmiany wejdą w życie, to od 1 stycznia 2021 roku będzie obowiązek sporządzania oraz ograniczenia polityki podatkowej na rok podatkowy przez wszystkich podatników podatku CIT 2021.
Progi podatkowe 2021
NBP ogłosił średni kurs euro na dzień roboczy października. Od niego są zależne limity podatkowe określające małego podatnika PIT, CIT, VAT. Kwota ta ma istotne znaczenie dla limitu stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w następnym, 2021 roku. W roku 2020 limit wynosi 8746800, a w roku 2021 to 9030600. Zmiana kursu euro skutkuje zmianą wysokości limitów, które określają tzw. małego podatnika PIT i CIT. Łączy się również ze zmianą kwoty amortyzacyjnej jednorazowej de minims i limitów do stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w następnym roku obrotowym. Nowe przepisy mają wejść w życie od stycznia 2021 roku.
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących nowych przepisów warto skontaktować się z przedstawicielami licencjonowanego biura księgowego.