Praca jako analityk finansowy wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Wymaga ogromnej wiedzy, zaangażowania i umiejętności przewidywania zachowań rynku. Chcesz dowiedzieć się więcej, czym dokładnie zajmuje się analityk finansowy oraz czy warto pracować w sektorze finansów? Sprawdź sam.
Analityk finansowy – na czym polega jego praca
Jak sama nazwa wskazuje, analityk finansowy zajmuje się analizą finansów danego przedsiębiorstwa. Jego głównym zadaniem jest sprawdzanie aktualnej kondycji finansowej firmy, a także – co ważniejsze – planowanie kolejnych działań rozwojowych oraz ich konsekwencji. Na podstawie danych rachunkowych, przychodów, kosztów itp. analityk finansowy ma za zadanie zaplanować strategię rozwojową dla danego przedsiębiorstwa z uwzględnieniem ryzyka oraz stworzyć symulację potencjalnych przychodów z danego przedsięwzięcia. Nie jest to łatwe, ponieważ pod uwagę należy brać nie tylko sytuację finansową firmy, lecz także lokalny, ogólnokrajowy lub ogólnoświatowy rynek, sytuację ekonomiczną czy polityczną w danym regionie oraz stopień ryzyka danego przedsięwzięcia. To ogromna odpowiedzialność. Firmy zatrudniające analityków finansowych niejednokrotnie na podstawie ich analiz i raportów podejmują kroki w celu zwiększenia przychodów czy rentowności przedsiębiorstwa, co często wiąże się np. z zaciągnięciem ogromnego kredytu na rozwój.
Analityk finansowy – główne zadania
Mimo iż jest to raczej samodzielne stanowisko, to analityk finansowy regularnie kontaktuje się z działem księgowym czy kadrą kierowniczą. Wszystko po to, aby mieć najświeższe i sprawdzone dane dotyczące firmy. Warto także wspomnieć tutaj, że analitycy finansowi mogą się specjalizować w różnych sektorach, m.in. analizie bankowej, gospodarczej czy biznesowej. Jednak bez względu na specjalizację do głównych zadań analityka należą:
– przygotowanie budżetów oraz rocznych planów i sprawozdań finansowych,
– tworzenie strategii rozwojowych na kilka lat do przodu,
– regularna kontrola działań finansowych przedsiębiorstwa,
– tworzenie raportów i analiz bieżących okresów rozliczeniowych w firmie,
– opracowywanie prognoz ekonomicznych,
– analiza i symulacja rentowności podejmowanych przez przedsiębiorstwo działań,
– negocjacje z potencjalnymi dostawcami czy kontrahentami.
Czy rynek pracy w finansach daje możliwość rozwoju?
Praca jako analityk finansowy jest niezwykle pasjonująca. Biorąc pod uwagę ilość zmiennych, potrzeba jednak nie lada wiedzy i zaangażowania, aby stworzyć plan rozwoju finansowego dla danego przedsiębiorstwa. Wymagana jest nie tylko rzetelna wiedza z zakresu finansów, lecz także regularne śledzenie zmian gospodarczych czy politycznych, które mogą mieć wpływ na plany ekspansji rynku. W tymi miejscu warto także wspomnieć o średnim wynagrodzeniu osób pracujących na stanowisku analityka finansowego. Jest ono wprost proporcjonalne do zakresu obowiązków, jednak średnia to około 7 tysięcy złotych. Wraz z nabywanym doświadczeniem analityk finansowy może liczyć na pensję powyżej 10 tysięcy złotych. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem pracy na takim stanowisku, koniecznie sprawdź oferty zatrudnienia na GoWork.pl. Znajdziesz tam tylko sprawdzone ogłoszenia od zweryfikowanych pracodawców.
Praca jako analityk finansowy – gdzie szukać zatrudnienia
Analitycy finansowi bez problemu znajdą pracę w dużych przedsiębiorstwach, a także korporacjach i instytucjach finansowych. Jest to bardzo pożądane stanowisko w firmach ubezpieczeniowych, a także spółkach, które są na giełdzie. Sektor finansowy nieustannie się zmienia i rozwija, dlatego warto powiązać swoją karierę z tą branżą. Dodatkowo analityk finansowy ma wiele możliwości rozwoju, a jego kariera może iść ścieżką zarówno zarządzania – dyrektor finansowy – jak i audytora lub samodzielnego księgowego. To nowoczesny zawód, który jest nie tylko bardzo dobrze płatny, lecz także pozwala na samorealizację i wymaga nieustannego pogłębiania swoich wiedzy i umiejętności.