Chcesz wynająć nieruchomość, ale nie wiesz, na jaki okres zawrzeć umowę najmu? Sprawdź, co jest korzystniejsze: czas określony czy nieokreślony? Poznaj zalety i ograniczenia tych rozwiązań oraz czym się charakteryzują. Postaw na skuteczne zarządzanie najmem i wybierz opcję korzystniejszą dla siebie!
Co warto wiedzieć o umowie najmu na czas określony?
Umowa najmu na czas określony precyzyjnie wskazuje zakończenie trwania umowy, co daje właścicielowi komfort czerpania korzyści materialnych przez ustalony czas.
Lokator zrywający umowę musi zapłacić ustalony czynsz.
Jeżeli stroną wypowiadającą umowę jest właściciel, może on ubiegać się o wypłatę roszczenia od najemcy z tytułu utraconych korzyści.
Dlaczego warto rozważyć najem na czas określony?
Właściwe zarządzanie najmem daje pewność w kwestii rzadkich zmian lokatorów. Tym bardziej że jest to rodzaj umowy korzystny również dla najemców. Forma ta ogranicza możliwość niekontrolowanego podnoszenia wysokości czynszu.
W niektórych przypadkach zawarcie umowy najmu na czas określony wymuszają przepisy prawa. Forma ta jest wymagana w przypadku najmu okazjonalnego oraz instytucjonalnego.
Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy najmu na czas określony?
Wypowiedzenie możliwe jest jedynie w sytuacjach przewidzianych przez ustawodawcę lub w określonych w umowie najmu przez strony, co potwierdza kodeks cywilny w art. 673.
Dopuszczalne powody wypowiedzenia umowy określone są w art. 664 k.c. Najemca ma prawo do rezygnacji w przypadku nieusunięcia stwierdzonych wad lokalu uniemożliwiających korzystanie z nieruchomości.
Ciekawym zapisem jest art. 682 k.c., na mocy którego możliwe jest natychmiastowe wypowiedzenie umowy w przypadku powstania wad lokalu zagrażających zdrowiu lub życiu. Przykładem takiego czynnika może być grzyb na ścianach.
Co warto wiedzieć o umowie najmu na czas określony?
Ten rodzaj umowy uznaje się za nieprzewidywalny i niestabilny sposób zarządzania najmem, ponieważ może być wypowiedziana odpowiednio wcześniej i tylko w określonych sytuacjach istnieje możliwość skorzystania z trybu natychmiastowego.
Wadą tego rozwiązania jest brak pewności co do czasu trwania najmu, co nie daje gwarancji zachowania ciągłości czerpania korzyści z wynajętego lokalu wynikającej z rotacji lokatorów.
Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony?
Umowa najmu bez określonej daty jej ustania może trwać aż do momentu, w którym jedna ze stron wypowie umowę. Tutaj ustawodawca określa trzymiesięczny okres wypowiedzenia, aczkolwiek strony mogą ustanowić inaczej, co jest poparte art. 688 k.c.
Ustawodawca w przypadku umowy na czas nieokreślony nierówno traktuje najemcę i wynajmującego. Lokator ma prawo wypowiedzieć umowę bez przyczyny, podczas gdy właściciel mieszkania może to uczynić w sytuacji, gdy zaszły ku temu określone przesłanki, które określa ustawa o ochronie praw lokatorów.
Co wybrać: umowę najmu na czas określony czy nieokreślony?
Zwracając uwagę na nierówną możliwość wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieoznaczony, lepszym wyborem wydaje się być czas oznaczony, zwłaszcza jeżeli strony decydują się na najem okazjonalny lub instytucyjny.
Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z oferty profesjonalnych firm oferujących zarządzanie najmem, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo transakcji.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://svager-apartamenty.pl/dla-wlascicieli/