Prowadzisz firmę i chcesz kupić nowy samochód, a może co dopiero zaczynasz swoją działalność i nie stać Cię na zakup auta ze środków własnych? W takiej sytuacji pewnie stajesz przed dylematem – wziąć samochód w leasing a może postarać się o kredyt? W tym artykule poznasz wady i zalety obu rozwiązań.
Leasing
Leasing można inaczej nazwać dzierżawą. Prawny właściciel auta (leasingodawca) pozwala na użytkowanie samochodu leasingobiorcy, który za tę możliwość uiszcza comiesięczną opłatę – ratę. Można wyróżnić głównie dwa rodzaje leasingu operacyjny, gdzie użytkowanie pojazdu trwa krócej niż okres jego zużycia, a także nie posiada on klauzuli o możliwości wykupu auta, oraz finansowy, w którym samochodu można używać przez cały okres amortyzacji, a umowa może zawierać klauzulę o możliwości wykupu pojazdu po zakończeniu się leasingu.
Zalety leasingu
– Jego otrzymanie jest łatwiejsze niż ma to miejsce w przypadku kredytu oraz obarczone jest mniejszą ilością formalności.
– Pojazd zdobędziesz szybciej.
– Rata leasingu jest stała oraz niezmienna.
– Opłaty związane z naprawami możesz przenieść na leasingodawcę.
– Możesz zmniejszyć podstawę opodatkowania.
– Nie musisz angażować dużych środków własnych.
Wady leasingu:
– Krótki okres leasingowania, maksymalnie 5 lat.
– Kwota leasingu to minimum 50 tysięcy.
– Leasingowane mogą być tylko pojazdy na FV.
Oferty leasingu znajdziesz np. w serwisie TotalMoney.pl.
Kredyt
Kredyt samochodowy to rodzaj kredytu celowego, który pokrywa nawet do 100 % wartości przedmiotu. Ważną kwestią będzie w tym przypadku zabezpieczenie w razie niespłacania kredytu. Bank może zażądać karty pojazdu, przeniesienia praw z polisy AC.
Zalety kredytu:
– dowolna kwota zaciągnięcia kredytu,
– dłuższy okres spłaty, nawet 10 lat,
– dowolne źródło zakupu auta,
– rozłożenie rat bardziej elastyczne,
– możliwość sprzedania kredytowanego auta podczas spłaty rat,
– po spłacie kredy zostajesz właścicielem pojazdu.
Wady kredytu:
– większa ilość formalności,
– zabezpieczenia kredytu są niekorzystne,
– wiek pojazdu nie może przekraczać 15 lat,
– możliwy wymóg wkładu własnego.
Przede wszystkim dla przedsiębiorców bardziej wygodny i korzystny będzie leasing finansowy, jednak wszystko tak naprawdę zależy od tego jakie masz wymagania oraz potrzeby. Leasing choć wygodniejszy nie da Ci przede wszystkim pełni praw własnościowych. Jednak biorąc np. leasing finansowy możesz starać się o wykup auta po okresie leasingu, także nie wygląda to wcale tak strasznie, a jednym z większych plusów tej opcji jest możliwość przenoszenia kosztów napraw auta na leasingodawcę.