Zgodnie z obecną definicją prawną dotyczącą MŚP, małe przedsiębiorstwo to firma zatrudniająca mniej niż 50 pracowników, a jej roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 mln EUR. Osoby, które zdecydowały się na założenie własnego biznesu muszą zdawać sobie sprawę z konieczności prowadzenia księgowości.
Można jednak liczyć na pewne udogodnienia w tym obszarze. Dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o swoje finanse i komu powierzyć ich ewidencjonowanie.
Prowadzenie księgowości małej firmy
Każde przedsiębiorstwo ma obowiązek ewidencjonowania swoich operacji finansowych. W związku z tym konieczne jest podjęcie decyzji, czy prowadzić księgowość samodzielnie, czy może zlecić to zadanie dla biura rachunkowego. Małe i początkujące przedsiębiorstwa skupiają się przede wszystkim na wzroście swojej efektywności oraz powiększeniu dochodów. Składa się na to szereg czynności, które wymagają szczególnego zaangażowania.
Dużym udogodnieniem okazuje się więc oferta biura rachunkowego, które profesjonalnie zajmuje się prowadzeniem rachunkowości. Dla każdego przedsiębiorcy, wszelkie rozwiązania które pozwalają oszczędzać czas są niezwykle atrakcyjne. Tak jest też w przypadku rozliczeń dokumentów, możliwość przyśpieszenia tej czynności jest niezwykle ważna. Z pomocą przychodzą więc biura rachunkowe online.
Liczne zalety tego rozwiązania sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców małych firm decyduje się na ten sposób rozliczenia księgowości. Bardzo duże znaczenie ma fakt, iż klient nie musi osobiście dostarczać dokumentów do biura. Możliwe jest przesłanie ich za pośrednictwem kuriera (co często wliczone jest w cenę usługi) lub można przekazać je faksem.
Kolejną ważną kwestią jest możliwość ciągłego monitorowania pracy księgowych. Przedsiębiorca za pomocą programu online, o dowolnej porze ma możliwość wglądu do operacji księgowych. Wielkim plusem jest również brak opóźnień – które w sytuacji samodzielnego prowadzenia rozliczeń mogły wynikać z księgowania na ostatnią chwilę. W przypadku biur online taka sytuacja nie ma miejsca, to biuro rachunkowe jest zobowiązane do dotrzymania terminu.
Księgowość małej firmy krok po kroku
Właściciele małych firm ze względu na sektor ich działalności mogą liczyć na prowadzenie księgowości uproszczonej, tak zwanej „małej księgowości”.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.podatkomat.pl/oferta/ksiegowosc/ksiegowosc-uproszczona/
Prowadzona jest ona w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, księgi przychodów i rozchodów, ale również w formie karty podatkowej.
Z czym wiąże się więc mała księgowość?
– Po zarejestrowaniu działalności, konieczne jest podjęcie decyzji, w jaki sposób będzie prowadzona księgowość danej firmy. W tym celu wypełnia się formularz CEIDG-1, który oznacza również automatyczne złożenie wniosku o REGON i NIP oraz wybór formy opodatkowania i okresów płatności.
– Zdecydowana większość małych przedsiębiorstw decyduje się rozliczać na podstawie Księgi Przychodów i Rozchodów. Pozwala to na zapisywanie zdarzeń gospodarczych zachodzących w firmie, czyli ich przychodów i kosztów.
– W przypadku, gdy przedsiębiorąca jest czynnym podatnikiem VAT, konieczne jest posiadanie rejestru zakupu i sprzedaży VAT. Deklaracje rozliczeniowe VAT-7 należy wypełnić i złożyć do 25. dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym.
– Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, zobowiązany jest do odprowadzania składek ZUS do 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Zatrudniając pracowników termin wykonania tej czynności zostaje wydłużony do 15. dnia miesiąca.
Księgowość małych firm to zatem kilka prostych zasad gromadzenia danych finansowych. Głównym jej założeniem jest obliczanie podatku i chociaż mała księgowość nie jest wymagającym procesem, to należy pamiętać o kilku ważnych obowiązkach ciążących na przedsiębiorcy.
Przeczytaj również:
Zasady rachunkowości finansowej – poradnik księgowego