Kredyt konsumencki to jeden z najpopularniejszych sposobów na szybką realizację własnych celów. Jego powszechność jest coraz większa za sprawą internetu i możliwości zawierania tą drogą umów z kredytodawcami. To duży komfort, ale uleganie pokusie łatwego zdobycia pieniędzy niekiedy przesłania zdrowy rozsądek. A przecież przygotowanie się do zawarcia umowy jest zdecydowanie mniej kłopotliwe, niż spłata źle wybranego kredytu!
Zdolność kredytowa – dlaczego i co trzeba sprawdzić?
Zdolność do spłaty kredytu powinna być tak samo ważna dla kredytodawcy, jak i dla kredytobiorcy. Pierwszy, badając zdolność kredytową upewnia się, że jego należność zostanie spłacona wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie. Dla kredytobiorcy zaś, poznanie własnej zdolności kredytowej jest zabezpieczeniem przed zaciąganiem nadmiernych zobowiązań.
Często osoby zainteresowane wzięciem kredytu są zbyt optymistyczne w ocenie przyszłej sytuacji finansowej. Weryfikacja własnych możliwości, np. poprzez internetowe kalkulatory zdolności kredytowej może być okazją do przyjęcia bardziej pragmatycznego stanowiska.
Każdy podmiot, który udziela kredytów konsumenckich sprawdza zdolność kredytową według własnych kryteriów i procedur. Jest jednak kilka wspólnych elementów, takich jak: wysokość dochodów, źródło ich pozyskiwania, zobowiązania kredytowe oraz historia kredytowa. Trzeba pamiętać, że ocena zdolności kredytowej może zmieniać się w zależności od wysokości kredytu i okresu spłaty.
Porównanie ofert kredytów konsumenckich
Oprócz zdolności kredytowej koniecznie należy sprawdzić oferty kredytowych aktualnie dostępne na rynku. Najszybszym i wygodnym sposobem weryfikowania atrakcyjności kredytów jest wykorzystanie porównywarek kredytowych. Informacje zawarte na stronach porównywarek mogą również poszerzyć świadomość, co do innych możliwości finansowania własnych wydatków. Dobrym przykładem takiego wsparcia kredytobiorcy może być strona: https://financer.com/pl/ .
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kredycie konsumenckim
Dodatkowe korzyści i ograniczenia początkowo nie są specjalnie istotne dla kredytobiorcy, lecz w trakcie spłaty kredytu mogą okazać się niezwykle istotnym elementem współpracy z instytucją finansową. Szerzej o pułapkach i szansach ukrytych w umowach kredytowych – w artykule: https://financer.com/pl/kredyty-konsumenckie/.
Z pewnością warto sprawdzić, czy warunkiem udzielenia kredytu nie jest przypadkiem konieczność zawarcia umowy ubezpieczenia lub korzystania z karty kredytowej danego podmiotu. Ponadto, dla niektórych osób istotne mogą okazać się warunki wcześniejszej spłaty kredytu. Teoretycznie krótszy okres kredytowania powinien być tańszy dla klienta, w praktyce – nie zaszkodzi sprawdzić, czy umowa nie zawiera zapisów o dodatkowych opłatach z tego tytułu.
Atrakcyjną propozycją dla osób zaciągających zobowiązanie jest możliwość korzystania z wakacji kredytowych. O tym także warto pamiętać przy wybieraniu najkorzystniejszej oferty!
Przede wszystkim jednak należy krytycznie przyjrzeć się własnemu budżetowi domowemu, zarówno od strony wydatków, jak i wysokości i stałości dochodów. Im ostrożniejsza będzie ocena własnych możliwości w tym zakresie, tym mniejsze ryzyko przekredytowania.