Kiedy pojawia się konieczność opłacenia kolejnego wydatku, kiedy brakuje oszczędności na koncie, albo nie da się po nie sięgnąć, bez tracenia zysku z lokaty, wiele osób myśli o pożyczce. Pożyczce, albo kredycie, uściślając, bo i jedno i drugie jest podobnie popularne. Za którą z opcji zapłacimy mniej?
Do niedawna większość banków posiadała bardzo konkurencyjne oferty – kredyty bywały dużo tańsze od chwilówek z firm pozabankowych. Dziś jednak sytuacja wygląda trochę inaczej i za sprawą różnych promocji ta różnica jest coraz mniej widoczna.
Ceny pożyczek coraz mniejsze
Wystarczy zajrzeć na internetowe porównywarki chwilówek, by zobaczyć jak zmalały ceny pożyczek. Zmieniło się to zwłaszcza po 11 marca 2016 r., kiedy to weszło w życie nowe prawo regulujące zasady udzielania pożyczek. Teraz zarówno banki, SKOK-i, jak i firmy pozabankowe nie będą mogły ściągnąć od pożyczkobiorców więcej opłat, niż zakłada limit opisany w ustawie.
Przed marcem 2016 limitowane były jedynie odsetki – ich wysokość nie mogła przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej NBP. Teraz limit obejmuje także prowizję firm, która nie może być wyższa niż 25% kwoty pożyczki, a 30% w skali roku. Oznacza to że pożyczki, które opierały się dotąd przede wszystkim na wysokich prowizjach, zbliżyły się cenami do kredytów.
Pierwsza pożyczka za darmo
Aby skorzystać z kredytu bankowego, trzeba nastawić się na spłacenie kwoty, która wzrośnie o wartość odsetek. Ich wysokość będzie zgodna z RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania, podaną w treści umowy o kredyt.
Choć zazwyczaj ten sam mechanizm działa w przypadku pożyczek pozabankowych, to jednak okazuje się, że można uniknąć płacenia odsetek. Umożliwiają to promocyjne pożyczki 0%.
Skorzystać z takiej promocji mogą nowi klienci danej firmy, pod warunkiem, że interesuje ich kwota nie wyższa, niż limit, który pożyczkodawca określa na swojej stronie internetowej. Na przykład pierwsza pożyczka za darmo w Filarum.pl jest dostępna do 1000 zł. Jeśli pożyczka oddana zostanie w terminie, do oddania będzie jedynie tyle, ile pożyczyliśmy. Nie zostaną doliczone prowizje, odsetki. Opłaca się więc to bardziej, niż w przypadku kredytów bankowych.
Przed decyzją – sprawdź ranking
W sieci dostępne są rankingi pożyczek, zestawiające ze sobą różne oferty pod kątem ich atrakcyjności dla klienta. Jeden z nich znajdziemy na stronie pankasa.pl – dotyczy on pożyczek pozabankowych. Istnieją również serwisy, które skupiają się wyłącznie na kredytach. Sprawdzimy tam, jak wyglądają aktualne ceny pożyczek i kredytów, ich terminy, oraz pełną sumę opłat. Niech ich sprawdzenie stanie się zdrowym nawykiem przed podjęciem decyzji o takim zobowiązaniu finansowym.