Zawód doradcy finansowego cieszy się niesłabnącą popularnością. Wśród argumentów wymienianych przez osoby chcące pracować w tej profesji często pojawia się atrakcyjne wynagrodzenie. Warto więc powiedzieć na ten temat kilka słów. W nowym artykule wyjaśniamy, na czym polega praca doradcy finansowego, jak nim zostać oraz jak kształtują się zarobki na tym stanowisku.
Doradca finansowy – jaka szkoła? Wyjaśniamy, jak zostać doradcą finansowym
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie o to, jakie ma doradca finansowy zarobki, wyjaśnijmy, jak nim zostać. Doradcy finansowi co do zasady nie muszą kończyć żadnych studiów. Warto jednak zaznaczyć, że wymagania w stosunku do kandydatów na to stanowisko mogą być różne w zależności od firmy. Większość z nich wymaga co najmniej wykształcenia średniego. Szanse na znalezienie pracy w tym zawodzie znacząco zwiększy wiedza na temat rynku finansowego oraz doświadczenie na innych stanowiskach w tym sektorze. Ważne są też tzw. kompetencje miękkie – umiejętności sprzedażowe, zdolność nawiązywania kontaktów interpersonalnych oraz analityczny umysł.
Czy doradca finansowy to zawód regulowany? Kto może pracować w zawodzie doradcy finansowego?
Praca doradcy finansowego przez niektórych bywa mylona z zawodem doradcy inwestycyjnego, brokera lub agenta ubezpieczeniowego. Z tymi profesjami łączy go jednak tylko fakt, że działają one na rynku finansowym. Najpoważniejszą różnicą jest natomiast fakt, że przedstawiciele wymienionych zawodów muszą posiadać licencje wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Doradca finansowy to zaś profesja nieregulowana – może ją uprawiać właściwie każdy chętny.
Ile zarabia doradca finansowy? Jakie sią przeciętne pensje doradców finansowych?
Jak pokazują wyniki ogólnopolskiego badania wynagrodzeń, średnie wynagrodzenie doradcy z zakresu finansów oscyluje na poziomie 4,3 tys. złotych. Jeśli jednak będziemy dobrym doradcą finansowym, możemy liczyć na znacznie wyższą pensję, przekraczającą nawet 6 tys. złotych. Ostateczne zarobki uzależnione są nie tylko od skuteczności oraz też miejsca zatrudnienia.
Zarobki doradcy finansowego. Skąd pochodzą jego dochody?
Rolą doradcy jest zaproponować klientowi finansowanie na jak najlepszych warunkach, a przy tym udzielane na takich zasadach, by prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia jego wniosku było jak największe. Dlatego nie pobiera on prowizji od swoich klientów – jest ona mu wypłacana przez bank, a w interesie doradcy jest to, by wnioskujący otrzymał kredyt. Bez wspomnianych wyżej cech osiągnięcie wysokiej skuteczności w tej profesji może być trudne. Dlatego też ten zawód nie jest dla każdego, a swoją karierę w nim warto dobrze przemyśleć.