Zaangażowani kolekcjonerzy starych monet wiedzą, jaką obecnie wartość mają unikalne numizmaty. Jednak często ludziom brakuje pomysłu na to, co mogą zrobić z dawnymi egzemplarzami. W przypadku, gdy nie mają w planach ich kolekcjonować, mogą uczynić z numizmatów dobry sposób na dodatkowy zarobek. Nasuwa się jednak pytanie: czy inwestowanie w przestarzały pieniądz to dobra opcja? Przychodzimy z odpowiedzią!
Inwestycja w numizmaty – dlaczego się opłaca?
Jeśli powodem zbierania starych monet jest chęć ich sprzedaży, warto zdawać sobie sprawę z potencjalnych zysków z inwestycji.
Dlaczego warto zdecydować się na obrót numizmatami? Wśród głównych korzyści można wskazać m.in. widoczne zapotrzebowanie na unikalne monety. Nie da się ukryć, że obecnie numizmatyka wciąż cieszy się powodzeniem, zarówno wśród wieloletnich kolekcjonerów jak i początkujących hobbystów.
Numizmatykę uznaje się również za uniwersalną pasję, która może pasjonować każdego niezależnie od płci, czy wieku. Zainteresowanie starymi monetami może wynikać przede wszystkim z ich wartości historycznej i kolekcjonerskiej. Prawdą jest, że oba wyznaczniki wpływają na chęć nabycia starych monet i ciągłego poszerzania swojej kolekcji o nowe egzemplarze. Dlatego też kupno i sprzedaż starych monet to dobry sposób na dodatkowy zastrzyk gotówki. Więcej informacji dotyczących tworzenia kolekcji znajdziesz pod adresem: https://aukcje.numimarket.pl/blog/.
Stare monety – jak je zdobyć?
Znając korzyści, jakie może przynieść zbieranie numizmatów, należy znaleźć odpowiedzieć na podstawowe pytanie: gdzie można kupić stare monety? W tym celu możemy wybrać spośród dwóch najpopularniejszych możliwości:
- Sklepy numizmatyczne – specjalistyczne punkty skupu starych monet są bezpiecznym rozwiązaniem. Przede wszystkim ryzyko nabycia w nich falsyfikatów jest niewielkie, a przy tym profesjonalne sklepy z reguły znajdują się w każdym, większym mieście.
- Aukcje numizmatyczne – to wygodna opcja, zwłaszcza gdy wolimy korzystać z usług internetowych lub nie mamy w swojej okolicy sklepu zajmującego się skupem. Na aukcjach z reguły wystawiane są najbardziej wartościowe egzemplarze, a do ich zakupu zachęca przede wszystkim precyzyjne opisanie i weryfikacja autentyczności starych monet.
Co świadczy o wartości monety?
Skup starych monet oznacza także ich właściwą wycenę. Dobrze jest pamiętać o tym, że nie wszystkie monety, nawet jeśli mają cechy wspólne, będą kupowane i sprzedawane za taką samą cenę. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z czynników, które wpływają na atrakcyjność i wartość monet, a które są ważne z punktu widzenia kolekcjonerów. Na wycenę starych monet składa się m.in.:
- Rzadkość – to kryterium, które jest jednym z najważniejszych przy wyznaczaniu wartości starej monety. Jeśli mamy do czynienia z nowszym egzemplarzem lepiej upewnić się, w jakim nakładzie został wyemitowany. W sytuacji, gdy do naszych rąk trafią starsze numizmaty – należy być zorientowanym ile z nich się zachowało.
- Stan monety – ślady użytkowania, a także ogólna prezentacja pieniądza, znacznie wpływa na jego wartość. Te monety, które mimo upływu wielu lat zachowały się w dobrym stanie, są tym bardziej wartościowe i cenione wśród ich pasjonatów. Warto również pamiętać, że tworzenie kolekcji wiążę się z właściwym dbaniem i przechowywaniem unikatowych numizmatów.
- Okres historyczny – posiadacze starych monet z pewnością zwrócą uwagę, kiedy zostały wydane. Jako, że pieniądze są jednym z najstarszych przedmiotów codziennego użytku, w zależności od okresu historycznego różnią się m.in. swoim wykonaniem.
- Cechy charakterystyczne – może się zdarzyć, że im więcej błędów zawiera dany egzemplarz, tym bardziej przyciągnie on uwagę kolekcjonerów. Niekiedy wyjątkowe i niespotykane cechy monet, podnoszą ich wartość.