Kiedy przedsiębiorstwo potrzebuje kolejnych pieniędzy na aktualne działanie, ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej, zamierza podnieść własne obroty, użyczając kredytu handlowego swoim odbiorcom, nie może pozyskać starczającego finansowania w banku, czy ma problemy z odzyskaniem zapłaty od swoich odbiorców, to odpowiedzią na powyższe sytuacje może stać się faktoring.
Czym jest usługa faktoringu?
Faktoring w skrócie można nazwać sprzedażą faktur z odroczonym terminem spłaty. Rzeczywiście wygląda to tak: firma przedstawia swojemu odbiorcy fakturę VAT z odroczonym okresem zapłaty, sama natomiast musi oczekiwać na pieniądze. Tutaj pomocną rękę wyciąga firma faktoringowa, która wypłaca sumę faktury i zostaje wierzycielem klienta, a jego zobowiązanie przenosi się na nią.
Faktoring to nie tylko finansowanie, firmy faktoringowe dają coś więcej. Usługa faktoringu to zagadnienie złożone, ponieważ wiąże finansowanie z zarządzaniem należnościami, w następstwie tego na jej koszt ma wpływ wiele niuansów. Oznacza to, że na koszt faktoringu składają się prowizje i odsetki, jak również czasami wielorakie opłaty poboczne.
Instytucje faktoringowe proponują rozliczne typy usługi faktoringu. Ewentualne warianty faktoringu to: z regresem, zwrotny, cichy, eksportowy, pełny. Faktoring bez regresu oznacza maksymalne bezpieczeństwo transakcji, bowiem niebezpieczeństwo niewypłacalności odbiorcy ponosi firma faktoringowa. Faktoring ukryty jest polecany dla spółek, które nie chciałyby zawiadamiać swojego nabywcę o wykorzystywaniu zewnętrznego finansowania. Faktoring odwrócony polega na tym, że instytucja finansowa finansuje zakupy przedsiębiorstwa, które dokładnie w taki sposób niejako samo wydłuża sobie termin płatności.
Wybór firmy faktoringowej
Jeśli już znamy zalety faktoringu zbliża się czas na selekcja optymalnego źródła finansowania. Wybór będzie trudny, ponieważ przedsiębiorcy w naszym kraju zainteresowani faktoringiem mogą skorzystać z ofert różnych spółek faktoringowych – nazywanych technicznie faktorami – jakimi są banki tudzież bankowe i niebankowe firmy faktoringowe. Selekcja najlepszej firmy faktoringowej nie należy do zagadnień prostych, mając na uwadze znaczną liczbę takich korporacji, działających na rynku. Biznesmeni, którzy do dziś dnia nie korzystali z faktoringu, a są nim zainteresowani, powinni zebrać informacje, na czym skupić szczególną uwagę przy wyborze faktora.
Rozpiętość oferentów owocuje wielorakością propozycji osiągalnych tak dla dużych spółek jak i dla mikro firm. Jednocześnie różnice dotyczące wymogów formułowanych przez banki i inne instytucje faktoringowe w stosunku do przedsiębiorstw są spore. Zaletą dużej liczby faktorów jest to, iż gdy jedna firma faktoringowa odmówi przedsiębiorstwu faktoringu, to mimo to faktoring może okazać się osiągalny u innego faktora.
Na co zwracać uwagę wybierając faktoring?
W czasie wyboru firmy faktoringowej poza kosztami pożądane byłoby skupić uwagę na innych walorach, które będą rozstrzygały o użyteczności faktoringu. Dlatego trzeba zaznajomić się dla przykładu z: konsekwencjami zwłoki w zapłacie, wolumenem aprobowanych obrotów, wysokością nadanego progu środków finansowych i możliwość jego zwiększenia, maksymalnym czasem płatności aprobowanym przez instytucję finansową, wymogiem globalnej cesji, itp.. Aby poznać pełny zakres możliwości wyboru faktoringu warto sprawdzić serwis FAKTORINGoferty.pl.
Szukanie faktora należy zainicjować dopiero po sprecyzowaniu potrzeb przedsiębiorstwa. Czyli czego oczekujemy od faktoringu? Koszty są z pewnością stale istotne, ale nie mogą stać się bezprecedensowym kryterium doboru. Albowiem faktoring jest produktem finansowym złożonym, należy skupiać uwagę na różnorodne jego aspekty i zakres oferowanych przez firmy faktoringowe usług.
Przeczytaj również:
Na czym polega faktoring w Bibby Financial Services?