Obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego jest jego ubezpieczenie w ramach polisy odpowiedzialności cywilnej. Jeśli zdarzy się wypadek, to z polisy sprawcy wypłacane są należne poszkodowanym odszkodowania za szkody osobowe lub majątkowe. Jak wysokie mogą to być kwoty?
Ubezpieczenie OC obowiązkowe
Każda osoba, będąca właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu mechanicznego podlegającego rejestracji w Polsce, musi najpóźniej w dniu jego rejestracji lub zakończenia poprzedniej umowy OC, zawrzeć nową umowę na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Taki obowiązek na kierowców nakładają przepisy ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wskazują one, że istnieje obowiązek wykupienia przez posiadaczy pojazdów mechanicznych, między innymi samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych czy motorowerów, ubezpieczenia OC komunikacyjnego.
Podstawowym zadaniem takiej polisy jest ochrona kierującego pojazdem przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód osobowych lub majątkowych, spowodowanych podczas jazdy. Szkodą według przepisów będą również sytuacje powstałe podczas lub w związku ze wsiadaniem do pojazdu, lub wysiadaniem z niego, bezpośrednim załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu, czy z zatrzymaniem lub postojem pojazdu.
Górna kwota odszkodowania
Jeśli dojdzie do wypadku na drodze i znany będzie sprawca, wówczas z jego ubezpieczenia OC będą wypłacane odszkodowania dla poszkodowanych, którzy doznali szkód w mieniu lub na osobie. Ile można dostać odszkodowania po wypadku samochodowym w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawcy? Wspominana powyżej ustawa wskazuje górne limity. Bez względu na liczbę poszkodowanych w wypadku wynosić będą one:
– do 5 mln euro w przypadku szkód na osobie na jedno zdarzenie,
– do 1 mln euro w przypadku szkód na mieniu na jedno zdarzenie.
Nie ma znaczenia, w jakiej firmie ubezpieczeniowej podpiszemy umowę ubezpieczenia OC. Kierowca może je wykupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym, ponieważ ochrona świadczona w ramach ubezpieczenia OC musi być taka sama dla każdego właściciela pojazdu.
Dodatkowo oprócz stricte szkód osobowych i majątkowych, można wystąpić na drogę sądową względem sprawcy wypadku i wnosić roszczenia o utracone w wyniku wypadku dochody, odszkodowanie za spadek wartości handlowej pojazdu po wypadku, pokrycie kosztów najmu pojazdu zastępczego i kosztów dodatkowych badań technicznych samochodu i tym podobne. Dzięki temu odszkodowanie wzrośnie, o ile adwokaci Olsztyn będą działali sprawnie i wywalczą dla swoich klientów odpowiednią kwotę zadośćuczynienia lub samego odszkodowania.
Często trzeba przedstawić w sądzie wiele dokumentów, kosztorysów naprawy i wyceny pojazdu, rachunków za dojazdy do szpitali czy na rehabilitację i inne zaświadczenia, które uzasadnią przed sądem, że poszkodowanemu należą się dodatkowe środki finansowe, które opłacić powinien sprawca.