Lokata bankowa jest najprostszym i jednym z najbezpieczniejszych sposobów pomnażania posiadanych oszczędności. Jak wybrać najlepszą lokatę dla siebie? Zobacz nasz poradnik!
Aby założyć lokatę terminową w banku, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:
Jakie oprocentowanie ma lokata bankowa?
Od oprocentowania lokaty bankowej zależy zysk, zatem im będzie ono wyższe, tym więcej można zarobić. Oprocentowanie lokaty zależne jest głównie od aktualnej wysokości stóp procentowych NBP, czasu trwania lokaty oraz jej warunków.
Jaka jest kwota maksymalna lokaty?
Jeśli do ulokowania mamy większą sumę, należy sprawdzić, jaka jest maksymalna kwota lokaty ustalona przez bank. Często zdarza się, że najlepiej oprocentowane lokaty mają ograniczenie pod kątem wysokości kwoty.
Jak długi jest czas trwania lokaty?
Lokaty bankowe najczęściej można założyć na okres 3, 6 lub 12 miesięcy. Wybrane banki oferują również lokaty na 1 miesiąc.
Gdy nie chcemy na długi czas zamrażać swoich oszczędności, najlepiej skorzystać z lokat o krótszym okresie trwania. Obecnie, gdy stopy procentowe są często podnoszone, pozwala to również na prostsze skorzystanie z lepszej oferty z wyższym oprocentowaniem.
Czy lokata przeznaczona jest na nowe środki?
Lokata na nowe środki to lokata dla klientów, którzy zakładają ją z użyciem nowych środków. To środki, które nie były wcześniej zdeponowane w danym banku we wskazanym okresie.
Lokaty tego typu mają wyższe oprocentowanie, dlatego bardziej opłacalne jest częste zakładanie lokat w różnych bankach niż stałe korzystanie z jednej oferty w tym samym banku.
Czy lokata wymaga zakładania konta?
Niektóre banki wymagają, by wraz z lokatą założyć konto bankowe. Niestety, może to być związane z dodatkowymi opłatami, co redukuje zyski. Niemniej jednak lokata bez konta także jest możliwa!
By znaleźć najlepszą ofertę, warto sprawdzić ranking lokat bez konta, w którym można znaleźć najlepsze oferty.
W jaki sposób można założyć lokatę bankową?
Gdy liczy się wygoda, warto zwrócić uwagę na ofertę lokat bankowych dostępnych przez internet.
Założenie lokaty online jest bardzo proste – wymaga tylko wypełnienia wniosku o otwarcie lokaty i przelania środków na wskazany przez bank rachunek.
Lokatę można założyć też standardowo, w placówce banku, a środki wpłacić w gotówce lub przelać.
Czy bank oferuje dodatkowe premie?
Wybrane banki proponują klientom premie za założenie lokaty bankowej i dodatkowe otwarcie konta osobistego. Dzięki nim zysk może być jeszcze większy.
Czy lokata jest odnawialna?
Lokata odnawialna to lokata, która po zakończeniu okresu trwania będzie automatycznie założona na nowo na obowiązujących w danym dniu warunkach. Niestety, nie zawsze są one tak korzystne jak pierwotna oferta.
Odnawialność lokaty można najczęściej wyłączyć lub od razu zamknąć odnowioną lokatę i przenieść środki na inne konto.
Jakie są skutki zerwania lokaty?
Zwykle zerwanie lokaty oznacza utratę wypracowanych na niej odsetek. Niektóre banki proponują jednak oferty, w ramach których odsetki mogą być zachowane nawet przy zamknięciu lokaty przed jej upływem.
Jak zabezpieczona jest lokata?
Lokata bankowa w Polsce jest zabezpieczona do kwoty 100 000 euro przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku oddziałów zagranicznych banków zlokalizowanych w Polsce, gwarancje te mogą oferować także inne instytucje związane z krajem pochodzenia banku.
Więcej porad o finansach i oszczędzaniu znajdziesz tutaj: https://polakoszczedza.pl/