Zakładając swoją firmę, nie byłeś w stanie przewidzieć, że rozrośnie się ona tak szybko? Zdecydowałeś się wówczas na najtańszą opcję serwerową? Być może przyda Ci się obecnie coś bardziej zaawansowanego. Myślisz więc o inwestycji we własny serwer. Czy jednak taki ruch jest opłacalny? Jakie są za i przeciw?
Wiele rozwijających się firm zwiększa ilość stacji roboczych, aby umożliwić pracę nowym pracownikom lub zwiększyć efektywność już zatrudnionych. Wielu z nich jednak zapomina w takim momencie, jak ważna jest konfiguracja sieci. Ma to znaczący wpływ na bezpieczeństwo i niezawodność całego systemu. Połączenie w sieć stacji roboczych w konfiguracji peer-to-peer może działać z kilkoma komputerami, ale gdy masz już więcej niż sześć komputerów w swojej firmie, mogą wystąpić problemy z tworzeniem kopii zapasowych i zachowaniem bezpieczeństwa na każdym z komputerów. Dlatego też warto rozważyć inwestycję we własny serwer sieciowy, który pozwoli uniknąć tego typu zagrożeń.
Rola serwera
Rolą serwera jest przechowywanie, zarządzanie i dostarczanie danych do stacji roboczych w Twojej sieci. Cechują się one znacznie większą wydajnością niż zwykłe stacje robocze i zaopatrzone są w dodatkowe dyski twarde i inne komponenty, których wymiana jest możliwa podczas pracy. Teoretycznie zwykły komputer może służyć jako serwer, jednak nie będzie on w stanie zapewnić takiej skalowalności i bezpieczeństwa, jakie oferuje serwer.
Scentralizowana pamięć masowa
Jednym z niewielu aspektów, które mogłyby przemawiać przeciw własnemu serwerowi to jego cena. Jednak naszym zdaniem liczne zalety skutecznie zmniejszają wagę tej wady. Przede wszystkim serwery sieciowe zaopatrzone są w znacznie lepsze funkcje dotyczące bezpieczeństwa. Jesteś w stanie zarządzać i definiować prawa dostępu do swoich danych z centralnego miejsca, zamiast rozprowadzania plików w sieci. Możliwe jest ustawienie haseł na konkretne pliki, do których któraś z grup pracowników nie powinna mieć dostępu.
Scentralizowana pamięć masowa umożliwia także zaplanowane tworzenie kopii zapasowych na jednym komputerze. Nie musisz już wtedy dbać o to, aby ktoś z Twoich pracowników kopie zapasowe regularnie wykonywał. W dzisiejszych czasach istnieje wiele opcji tworzenia kopii zapasowych dla małych firm. Należą do nich chociażby tradycyjne kopie zapasowe na taśmie magnetycznej, urządzenia sieciowej pamięci masowej (NAS) i usługi zdalnego tworzenia kopii zapasowych.
Pierwsza linia obrony przed wirusami
Różnego rodzaju wirusy czy spam również należą do jednych z większych niebezpieczeństw dla Twojej sieci. W przypadku, gdy wszystkie urządzenia połączone są w jedną sieć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie ona zainfekowana uszkodzonym plikiem z jednego komputera. Natomiast wykorzystanie serwera sieciowego umożliwia monitorowanie ochrony przed wirusami na komputerze centralnym. Dzięki temu otrzymujemy aktualność oprogramowania zabezpieczającego.
Zwiększone bezpieczeństwo, niezawodność
Co więcej, dodatkowe zabezpieczenia i niezawodność są wkomponowane w sprzęt. Serwery projektuje się w taki sposób, aby mogły działać nawet w przypadku awarii sprzętu lub zasilania. Wykorzystują do tego celu nadmiarowe dyski i zasilacze. Na zwykłym komputerze w razie awarii łatwo utracić ważne dane. Dlatego też serwery mają tak dużą przewagę nad zwykłymi urządzeniami.
Ponadto warto dodać, że serwery zaopatrzone są w komponenty, które z łatwością można wymienić podczas ich pracy. Są to komponenty sprzętowe, które w razie awarii można usunąć i wymienić, nie przerywając przy tym pracy serwera. W przypadku zwykłego komputera w celu jego naprawy trzeba go najpierw wyłączyć, a to może skutkować utratą danych czy wydajności.
Podsumowanie
Jak widzisz, posiadanie własnego serwera ma wiele zalet. Jeśli przekonały Cię nasze argumenty za jego zakupem, polecamy zerknąć na ofertę sklepu Bizserver. Znajdziesz tam najlepsze dostępne serwery z konkurencyjnymi cenami względem rynkowych. Przede wszystkim polecamy serwery wiodącego producenta serwerów Supermicro. W razie pytań zawsze można skontaktować się z doświadczonymi doradcami Bizserver zarówno:
telefonicznie: +48 12 397 77 27
mailowo: info@bizserver.eu
osobiście: ul. Albatrosów 1, 30-716 Kraków