Według danych podanych przez money.pl, 2021 roku już ponad milion Polaków żyło w wynajmowanych mieszkaniach. Liczba ta stale rośnie, ponieważ kredyt hipoteczny jest spłacane przez wiele lat, co jest obciążenie, na które nie wszyscy chcą się zdecydować. Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się produkt ubezpieczeniowy o nazwie — OC lokatora. Co to za polisa i jak działa? Wyjaśniamy w dzisiejszym artykule.
OC lokatora — co to jest
OC lokatora, inaczej nazywane OC najemcy, jest rodzajem polisy, którą może wykupić osoba najmująca lokal, tzn. taka, która nie jest jej właścicielem. OC lokatora jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i działa na podobnych zasadach, jak ubezpieczenie pojazdu, tzn. chroni nas przed odpowiedzialnością finansową, jeśli wyrządzimy szkodę osobom trzecim jako lokatorzy. Nie jest to zatem ubezpieczenie mieszkania, bo taką umowę z ubezpieczycielem, może podpisać tylko właściciel, ale polisa ta chroni najemcę przed konsekwencjami finansowymi w wielu przypadkach (tzw. ryzykach), do których może dojść w wynajmowanym lokalu lub w mieszkaniu sąsiada.
OC lokatora — lista ryzyk, czyli przed czym chroni polisa
OC lokatora chroni przed konsekwencjami finansowymi konkretnych zdarzeń losowych. Są one wymienione w OWU, czyli w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W dokumencie tym znajdują się także wykluczenia odpowiedzialności cywilnej, czyli sytuacje, w których polisa nie zadziała. Przed podpisaniem umowy warto zapoznać się dokładnie z tym dokumentem, a w razie potrzeby, dopytać ubezpieczyciela o to, jakie rozszerzenia oferuje w ramach OC lokatora. Najczęściej polisa ta przydaje się w przypadku zalania sąsiada, uszkodzenia sprzętów elektronicznych lub mebli znajdujących w mieszkaniu.
Ile kosztuje OC lokatora?
Wysokość składki zależy od maksymalnej sumy ubezpieczenia, czyli najwyższej możliwej kwoty, jaką ubezpieczyciel może wypłacić (25 000 zł, 50 000 zł, 100 000 zł); wielkości mieszkania, wartości elementów stałych oraz mienia ruchomego. Im większy zakres ochrony, a co za tym idzie — maksymalna suma ubezpieczenia, tym składka będzie wyższa. Wysokość składki – w zależności od wybranego wariantu – zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych za rok ochrony.
OC lokatora — podsumowanie
Jak widać lokator także może wykupić ubezpieczenie, które chroni go przed konsekwencjami finansowymi nieprzewidzianych zdarzeń. Dzięki takiej polisie nie będzie musiał płacić z własnej kieszeni za wyrządzone szkody.