Wybudowanie domu to inwestycja, do jakiej trzeba podejść bardzo praktycznie. Już na etapie wyboru projektu należy dokładnie przeanalizować budżet i zastanowić się na czym najbardziej nam zależy, a z czego z łatwością możemy zrezygnować. Przed rozpoczęciem inwestycji najlepiej poznać kilka kwestii, które umożliwią zaoszczędzenie znacznych środków finansowych. O czym warto wiedzieć?
Prostota kluczem do sukcesu
Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że im prostsza konstrukcja domu, tym łatwiejsza i tańsza budowa. Prosta bryła czyli zazwyczaj kompaktowy i zgrabny budynek, to mniej dodatkowych elementów, szybsze wykonanie i tańsza eksploatacja. Standardowe wymiary takich elementów domu jak okna czy drzwi to również znaczne oszczędności. Choć duże i przeszklone powierzchnie dodają domowi otwartości i go doświetlają naturalnym słońcem, to właśnie stolarka o standardowych wymiarach pozwoli na największe oszczędności finansowe.
System gospodarczy? Dlaczego nie!
Zastanawiając się nad budową domu warto wziąć pod uwagę czynności, które można wykonać samodzielnie. Tak zwany system gospodarczy na pewno okaże się tańszy, niż wynajmowanie profesjonalnych firm. W przypadku takiego rozwiązania specjalistów wynajmuje się wyłącznie do konkretnych robót, które wymagają wiedzy i doświadczenia.
Tani dach, czyli jaki?
Spora część kosztów związanych z domem to wykonanie dachu. Podobnie, jak w przypadku bryły całego domu, tak i tutaj prostota oznacza mniejsze koszty. Tanie i szybkie w budowie są na pewno dachy dwuspadowe. Wiąże się to również mniejszą ilością odpadów, gdy chodzi o materiał, z jakiego wykonujemy pokrycie. Nie trzeba bowiem wycinać nieregularnych kształtów. Warto zapamiętać, że elementy dodatkowe, choć piękne i eleganckie takie jak lukarny czy okna dachowe podrażają całą inwestycję. Aby więc zaoszczędzić na etapie budowy, jak i późniejszej adaptacji warto postawić na dach dwuspadowy.
Myślmy długoterminowo
Już na etapie wyliczania kosztów związanych z posiadaniem domu warto wziąć pod uwagę pewne rozwiązania, jakie sprawią, że jego eksploatacja będzie po prostu tańsza. Na przykład duże znaczenie ma system zastosowanej wentylacji. Dobrym rozwiązaniem okaże się wentylacja mechaniczna, jaka powoduje, że straty ciepła w domu są mniejsze. To z kolei przełoży się na niższe koszty ogrzewania budynku. Chcąc cieszyć się oszczędnościami na etapie budowy, jak i późniejszego użytkowania, warto przyjrzeć się projektom domów tanich, które powstały z myślą o najbardziej wymagających inwestorach.
Na koniec bardzo istotna sprawa, o jakiej każdy, kto chce postawić dom powinien pamiętać. Na pewno nie warto oszczędzać kosztem jakości materiałów. Mamy zamiar bowiem wybudować dom na lata, a konieczność wykonania napraw i remontów parę lat po postawieniu domu sprawi, że wydamy więcej, aniżeli w rzeczywistości zaoszczędziliśmy. Oszczędności, gdy chodzi o materiały, mogą przynieść zakupy hurtowe w jednym miejscu. Gdy zaopatrzymy się we wszystkie potrzebne materiały u jednego dostawcy, to często możemy liczyć na zniżki. Dlatego warto tę kwestię dobrze sprawdzić. Zatem oszczędności jak najbardziej, ale planujemy je z głową.