Inwestowanie w akcje powinno obywać się zgodnie z przyjętą wcześniej strategią, którą może być zarówno spekulacja, jak i inwestowanie długoterminowe. Na czym ono polega? Czym różnią się oba podejścia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Na czym polega inwestowanie w akcje?
Bezpośrednie inwestowanie w akcje to najpopularniejsza forma gry na giełdzie, która polega na zakupie akcji emitowanych przez spółki akcyjne lub komandytowo-akcyjne. Inwestor nabywa je w celu odsprzedania ich w przyszłości z zyskiem, który jest uzyskiwany dzięki wzrostowi wartości akcji. Jak wspomniano we wstępie inwestowanie w akcje wymaga realizacji przyjętej wcześniej strategii, którą może być spekulacja lub inwestowanie długoterminowe. Oba podejścia różni nie tylko horyzont czasowy inwestycji, a szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w dalszej części tekstu.
Jak kupować akcje?
Inwestowanie w akcje wielu osobom może wydawać się niedostępne, jednak warto mieć świadomość, że może to robić praktycznie każdy. Wynika to z faktu, że kupić akcje może każdy, kto posiada rachunek maklerski. Otworzyć można go pod hasłem giełda akcje, które odsyła do oferty brokera udostępniającego możliwość inwestowania w akcje notowane na kilkudziesięciu światowych giełdach. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że wybór brokera jest bardzo istotny, ponieważ uzależnione są od niego nie tylko możliwości inwestycyjne, ale także wiele innych kwestii. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule przedstawiającym aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze rachunku maklerskiego.
Czym różni się spekulacja od inwestowania długoterminowego?
W pierwszym akapicie wspomniano, że inwestowanie w akcje może przyjąć formę spekulacji lub inwestowania długoterminowego, a obie strategie różnią się nie tylko horyzontem czasowym inwestycji. Oczywiście jest on najważniejszą różnicą, ponieważ w przypadku spekulacji akcje są sprzedawane z reguły jeszcze tego samego dnia lub maksymalnie w ciągu kilku kolejnych dni. Strategia długoterminowa nie posiada natomiast ściśle określonego momentu, w którym musi nastąpić odsprzedaż akcji, ponieważ w tym przypadku inwestor, który je kupuje liczy na długoterminowy wzrost ich wartości. W czym jeszcze można dopatrywać się różnic? Przede wszystkim w narzędziach, z których korzystają inwestorzy, ponieważ w przypadku spekulacji jest to analiza techniczna, a inwestowanie długoterminowe wykorzystuje analizę fundamentalną. Istotne jest także to, że spekulacja wymaga od inwestorów ciągłego śledzenia notowań giełdowych, a w przypadku inwestowania długoterminowego analizy portfela oraz ewentualnych zmian w jego składzie dokonuje się z reguły raz na kilka miesięcy. W efekcie strategia długoterminowa to podejście, z którego bardzo często korzystają osoby nie mające na co dzień czasu, by zajmować się giełdą.
Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w akcje może znacznie się różnić, co jest uzależnione od strategii przyjętej przez inwestora. Najważniejsze jest jednak to, by się jej trzymać, co przekłada się na skuteczność inwestycji.