Zarówno zakup, jak i sprzedaż mieszkania to z całą pewnością jedna z najpoważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Mają na to wpływ zarówno emocje, jak i wysoka kwota transakcji. Planując zakup własnego M, mamy dwie opcje. Pierwsza to zakup od dewelopera, który oddaje do użytku nowo wybudowane lokale. Druga, z którą mamy do czynienia o wiele częściej to zakup na rynku wtórnym, czyli od obecnego właściciela. Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie z rynku wtórnego, mamy do podjęcia jeszcze jedną ważną decyzję: kupić je bezpośrednio bądź za pośrednictwem agencji nieruchomości. W czym może nam pomóc taka agencja? O tym piszemy poniżej.
Na co tak naprawdę można liczyć ze strony pośrednika nieruchomości?
Chęć uniknięcia współpracy z agencją nieruchomości jest z reguły spowodowana tym, iż należy zapłacić prowizję za jej usługi. Wynosi ona z reguły 2-3% wartości transakcji. Warto w tym miejscu zadać sobie pytanie, za co tak naprawdę płacimy wspomnianą prowizję? Jako klient mamy pełne prawo wiedzieć, na co możemy liczyć w jej ramach. Największe agencje np. Strzelczyk.pl działają na rynku pośrednictwa nieruchomości ponad 20 lat. Już sam ten fakt pokazuje, iż zapotrzebowanie na tego typu usługi było i jest wysokie.
Tak naprawdę agent nieruchomości oferuje swoją pomoc na każdym etapie zakupu mieszkania, począwszy od jego znalezienia, przez weryfikację dokumentów, sporządzenie umowy przedwstępnej aż po wizytę u notariusza razem z klientem, gdzie zawiera się finalną umowę kupna/sprzedaży mieszkania lub domu.
Jak wygląda typowy proces zakupu mieszkania?
Chcąc kupić mieszkanie mamy z reguły określone preferencje (lokalizacja, metraż) i budżet. Z drugiej strony nie mamy zazwyczaj zbyt wiele czasu. I tu również przyda się pomoc agencji, która wyszuka lokale do kupienia zgodne z naszymi wytycznymi, a następnie poumawia spotkania z ich właścicielami tak, abyśmy mogli np. w ciągu jednego popołudnia obejrzeć ich 3-4. Kiedy już jakieś z nich wpadnie nam w oko, agent może pomóc nam w negocjacjach cenowych, które nie są z reguły łatwe. Mając doświadczenie i wiedząc o mieszkaniach o wiele więcej aniżeli strony transakcji, może użyć argumentów, które ułatwią znalezienie ceny satysfakcjonującej obie strony.
Kiedy już strony dojdą do porozumienia, pozostaje kwestia nie mniej ważna, a mianowicie formalności. Kluczem udanej transakcji jest jej bezpieczeństwo. Sprzedaż mieszkania w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu od strony formalnej jest bardzo podobna. To jednak agent nieruchomości wie na co zwrócić uwagę przeglądając prawo do lokalu np. księgę wieczystą nieruchomości. Zadaje pytania, które mają rozwiać wszelkie wątpliwości i uściślić pewne kwestie. Bywa, że na nieruchomości są ustanowione różne zabezpieczenia np. na poczet kredytów. Być może ktoś ma do niego prawo pierwokupu lub dożywotniego użytkowania. Takie zapisy mogą skomplikować, a nawet uniemożliwić zawarcie umowy kupna/sprzedaży.
Podsumowanie
Korzystanie z agencji nieruchomości to swojego rodzaju polisa ubezpieczeniowa. Bez stosownego doświadczenia jesteśmy narażeni na różne pułapki, które, nawet jeśli wyjdą w porę na jaw, zmarnują nam mnóstwo czasu i nerwów. Rolą agenta jest pomóc nam w przejściu całego procesu zakupu bez takich niespodzianek a przy okazji zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Biorąc pod uwagę, że zakup mieszkania oznacza wydatek rzędu kilkuset tysięcy, a nawet miliona złotych w przypadku domów, 2-3% prowizji w zamian za bezpieczeństwo transakcji nabiera zupełnie innego wymiaru.