Myśląc o założeniu własnego sklepu, każdy przyszły przedsiębiorca musi podjąć kilka podstawowych decyzji. Przede wszystkim należy wybrać asortyment. Następnie to czy będzie to sklep stacjonarny, czy internetowy? Kolejnym krokiem powinno być zadbanie o dostawcę produktów, surowców, które zamierzamy sprzedawać w naszym sklepie. I tak docieramy do roli hurtowni, która w większości przypadków staje się naszym dostawcą. Jak wygląda współpraca z takim podmiotem? Na co zwracać uwagę podczas jej wyboru? O tym poniżej.
Jak znaleźć hurtownię do współpracy?
W dobie internetu nie stanowi to żadnego problemu. Zdecydowana większość firm tego typu posiada własne, często rozbudowane strony internetowe. Dzięki temu odnajdziemy je wpisując w wyszukiwarce interesującą nas frazę np. hurtownia spożywcza, farmaceutyczna, kosmetyczna, motoryzacyjna, budowlana, surowców. W sieci funkcjonują również specjalne portale ułatwiające znalezienie hurtowni według interesującego nas asortymentu.
Znajdując już odpowiednią hurtownię warto sprawdzić, czy istnieje możliwość integracji z jej systemem zamówień za pomocą specjalnym platform abonamentowych. Pozwala to na sporą oszczędność czasu.
O co pytać przed zawarciem umowy z hurtownią?
Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, że najważniejszym kryterium wyboru hurtowni oprócz samego asortymentu są oferowane przez nią ceny oraz warunki płatności. W dobie silnej konkurencji nawet 5% niższa cena może sprawić, że klienci wybiorą akurat naszą ofertę, a tym samym zwiększą obrót w naszym sklepie. Równie ważne są warunki płatności. Możliwość skorzystania z tzw. kredytu kupieckiego, czyli odroczenia płatności zwiększa naszą płynność finansową. O co jeszcze warto pytać?:
1. Warunki dostawy
Klienci cenią sobie stały dostęp do towarów i taką też powinniśmy im zapewnić. Dlatego też warto już na wstępie zawrzeć w umowie terminy dostaw, które zapewnią nam sprawne funkcjonowanie.
2. Politykę rabatów dla stałych klientów
Jednym z atutów z dłuższej współpracy z hurtownią powinna być możliwość otrzymywania korzystniejszych cen w zamian za wzrost wartości zamówień.
3. Politykę współpracy
Bywa, że niektóre hurtownie posiadają restrykcyjne wymagania co do sklepów, z którymi podejmują współpracę. Dobrze jest je poznać, zanim przejdziemy do dalszych rozmów, gdyż może się okazać, że nie będziemy w stanie ich spełnić.
4. Pomoc w imporcie z Chin
Coraz większą popularnością wśród klientów cieszą się produkty z dalekiego wschodu. Dlatego należy upewnić się, czy dana hurtownia pomaga w sprowadzaniu asortymentu z tego regionu. Jedną z hurtowni, która świadczy tego typu usługi jest np. naturalpoland.pl
Podsumowując, podpisanie korzystnej umowy z hurtownią to niezwykle istotny element prowadzenia sklepu. Kluczowe jednak jest zareklamowanie naszego sklepu tak, aby dowiedzieli się o nim klienci. To jednak temat na całkiem osobny artykuł.