Kredyt skupowy, jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest na skupowanie określonej grupy produktów. Należy jednak mieć świadomość, że zakres możliwości jest o wiele szerszy. Rolnictwo to branża prężnie się rozwijająca, która wymaga wsparcia finansowego. Właśnie dlatego oferty kredytów skupowych można znaleźć w coraz większej ilości banków. Niestety zmiany w polskiej bankowości zachodzą w sposób niezwykle powolny.
Na co może być przeznaczony kredyt skupowy?
Kredyt skupowy tak jak inne kredyty rolnicze (więcej informacji o kredytach rolniczych https://agrofundusz.pl/kredyty-dla-rolnikow) może zostać wykorzystany na zakup płodów rolnych, ale nie tylko. Należy podkreślić, że ustawa nie definiuje tutaj konkretnego znaczenia płodów rolnych. Oznacza to, że kredyt może być zaciągnięty na np. skup warzyw (w formie pierwotnej). Istnieje również możliwość skupu towarów w formie przetworzonej (półproduktów), nawet gotowej. W ten sposób możemy więc sfinansować np. zakup przetworów owocowych.
Kredyt skupowy udzielany jest także na pozostałe czynności związane z obrotem płodów rolnych. Środki mogą więc zostać przeznaczone nie tylko na zakup, ale również magazynowanie produktów. Warto jednak wspomnieć o ograniczeniach. Kredyty skupowe nie są udzielane rolnikom, czy też przedsiębiorstwom, które pozyskują surowce, czy też półprodukty niezbędne do produkcji alkoholi.
Kto może ubiegać się o kredyt skupowy?
O kredyt skupowy mogą zwykle starać się osoby posiadające tytuł przedsiębiorcy krajowego. Oczywiści wiele zależy od wymagań konkretnego banku. Działalność musi skupiać się na skupie, a także przechowywaniu lub przetwarzaniu produktów rolnych. Podmioty odpowiadające za skup muszą stosować się do cen ustalonych odgórnie przez Radę Ministrów. Oczywiście osoby starające się o kredyt muszą posiadać niezbędne certyfikaty. Dokumentacja będzie rozpatrywana przez bank przez przyjęciem lub odrzuceniem wniosku kredytowego.
Ciekawym jest, że aktualne oferty banku łączą kredyt skupowy z innymi usługami np. faktoringiem. Wiele zależy więc od naszych indywidualnych potrzeb. Warto jednak mieć świadomość, że kredyt w połączeniu z innymi produktami to gwarancja korzystniejszych warunków współpracy. W takiej sytuacji można zwykle otrzymać o wiele więcej. Trzeba podkreślić, że niektóre banki dopasowują okres spłaty do indywidualnych możliwości kredytobiorcy. Co to oznacza? Termin i wysokość rat ustalana jest na podstawie zbywalności wcześniej skupionych produktów. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla przedsiębiorstw specjalizujących się w skupie. Jeżeli nie wiecie jaki kredyt rolniczy wybrać, polecamy sprawdzenie opcji np. tu https://agrofundusz.pl/kredyty-dla-rolnikow/. Kontaktując się z pracownikami Agro Funduszu otrzymacie za darmo szereg porad odnośnie kredytów rolniczych oraz pomoc w ich uzyskaniu.
Osoby zainteresowane kredytem skupowym powinny w pierwszej kolejności porównać dostępne oferty. Banków, które udzielają tego rodzaju wsparcia finansowego wciąż jest niewiele. Należy dowiedzieć się, czy istnieje możliwość negocjacji warunków spłaty. Dobrze jest, jeśli bank zapewnia nam wsparcie wykwalifikowanego doradcy, który pomoże nam dopasować ofertę do osobistych wymagań. Sporym ułatwieniem jest również możliwość przesunięcia terminy spłaty w zależności od tempa odsprzedaży zakupionych produktów rolnych. Sprawdźmy także dostępność usług dodatkowych.