Popularność pakietów medycznych sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców kupuje je dla siebie lub dla swoich pracowników, a często także ich rodzin. Niemniej jednak sporną kwestią jest to, czy fakturę za pakiety medyczne można wliczać w koszty uzyskania przychodów, które obniżą podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym?
Faktura za pracowników
Przepisy podatkowe nie precyzują kwestii, czy pakiety medyczne mogą stanowić koszt. Warto jednak sięgnąć do ogólnej definicji kosztu, która stanowi, iż ma on służyć uzyskaniu przychodów lub zabezpieczać źródła przychodów.
Pakiety medyczne i zasadność wliczania ich w koszty stała się przedmiotem licznych interpretacji ze strony organów skarbowych. I tak większość z nich uznaje, że faktury za pakiety medyczne, które pracodawcy kupują dla swoich pracowników, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Dlaczego?
Ponieważ przyczyniają się do wzrostu motywacji pracowników, a także pomagają budować dobry obraz firmy w oczach zarówno obecnych, jak i przyszłych pracowników.
Pakiety medyczne a jednoosobowa działalność gospodarcza
Inaczej sytuacja wygląda w momencie, gdy pakiet medyczny wykupuje osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Innymi słowy, gdy właściciel firmy wykupuje pakiet dla siebie bądź dla swojej rodziny.
Osoby, które prowadzą firmę w tym właśnie modelu, nie mogą wliczyć wydatków na zakup pakietów medycznych w koszty uzyskania przychodów. W tym bowiem przypadku wydatek nie przyczynia się do wzrostu motywacji ani nie buduje dobrego obrazu firmy. Jest to wydatek całkowicie prywatny, poniesiony w celu osiągnięcia osobistych korzyści. Tego typu wydatki nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu.
Od tej reguły nie ma wyjątków — linia orzecznicza jest zgodna zarówno w przypadku urzędów skarbowych, jak i doradców podatkowych. Przedsiębiorca ma oczywiście możliwość wliczyć pakiet w księgowe koszty działalności, jednak należy wykluczyć je całkowicie z kosztów podatkowych.
Pakiet opodatkowany?
Niektórzy eksperci stoją na stanowisku, że jeśli pakiet medyczny stanowi koszt podatkowy dla firmy, to z drugiej strony powinien on stanowić przychód pracownika.
W przypadku pakietów medycznych dla seniorów (na przykład emerytowanych pracowników) czy rodzin obecnie zatrudnionych wydatek poniesiony na zakup pakietu należałoby opodatkować. Jest to bowiem przychód o charakterze niepieniężnym. Pojawiają się jednak głosy, które mówią, że i pakiet pracowniczy powinno się opodatkować. Firma może więc wystąpić o interpretację do organu podatkowego, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Nie ulega jednak wątpliwości, że w przypadku pakietów pracowniczych oraz dotyczących ich rodzin można zaksięgować w koszty uzyskania przychodów o charakterze podatkowym. Warto pamiętać, że kosztem będzie również ubezpieczenie managera firmy, który zatrudniony jest na podstawie odpowiedniej umowy. Wątpliwe jednak będzie wliczanie w koszty ubezpieczenia właściciela firmy. Zwykle organy podatkowe stoją na stanowisku, że tego rodzaju wydatek należy wykluczyć z kosztów.
Artykuł powstał we współpracy z mediccentre.pl