Ubiegając się o kredyt samochodowy w banku, będziemy zmuszeni przedstawić listę dokumentów dotyczących zarówno kredytobiorcy, jak i pojazdu, który miałby być sfinansowany ze środków banku. Jakie dokumenty należy posiadać, aby procedura kredytowa zakończyła się sukcesem? Jakie różnice występują pomiędzy dokumentacją dotyczącą pojazdu fabrycznie nowego z salonu, a dokumentacją wymaganą dla samochodu używanego?
Dokumenty wymagane od kredytobiorcy
Osoba wnioskująca o kredyt samochodowy musi udowodnić swoją wiarygodność przed bankiem. Analiza wypłacalności kredytobiorcy wyrażona zostaje w ocenie zdolności kredytowej, określanej w wyniku wglądu w historię dotychczas regulowanych zobowiązań, a przede wszystkim – na podstawie wysokości aktualnych zarobków i formy zatrudnienia. Lista dokumentów do skompletowania nie jest długa. Bank najczęściej wymaga przedstawienia dwóch dokumentów tożsamości (dowód osobisty + paszport, a w przypadku cudzoziemców może być to również Karta Pobytu lub karta stałego pobytu), a także zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości uzyskiwanego dochodu. Banki często przystają również na udokumentowanie dochodów przez okazanie wyciągu z konta lub przedstawienie rocznego rozliczenia w PIT. Przedsiębiorcy muszą dodatkowo posiadać dokumenty potwierdzające fakt prowadzenia działalności gospodarczej i posiadania wpisu do ewidencji.
Ocena zdolności kredytowej pozostaje tutaj najistotniejszym czynnikiem, który determinuje ostateczną wartość zakupionego pojazdu.
Dokumenty dotyczące kredytowanego pojazdu
Zakup nowego pojazdu na kredyt wiąże się z wizytą u dealera i otrzymania od niego faktury pro-forma (służącej do przekazania danych sprzedawcy, celem zrobienia przelewu), a w dalszej kolejności – umowy kupna-sprzedaży. Z punktu widzenia procedur kupno samochodu z salonu stanowi najłatwiejszą opcję, a kwota kredytu będzie uzależniona wyłącznie od zdolności kredytowej wnioskującego.
Nieco więcej wymagań będziemy musieli spełnić, dążąc do kredytowania samochodu używanego. Jeśli chcemy kupić auto za pośrednictwem komisu samochodowego, bank wymaga zazwyczaj faktury pro-forma oraz faktury ostatecznej, a często jesteśmy także zobowiązani do załatwienia dodatkowych formalności, związanych z zabezpieczeniem kredytu samochodowego – ustanowienie zastawu rejestrowego, zarejestrowanie samochodu ze współwłaścicielem, czyli bankiem lub przeniesienie praw do policy AC na rzecz banku.
Dokonując zakupu pojazdu używanego od osoby fizycznej, musimy okazać w banku fakturę VAT lub umowę kupna – sprzedaży, ksero dowodu osobistego sprzedawcy wraz z kopią dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu.
Można się zastanawiać, dlaczego sprzedający miałby się zgodzić na podpisanie umowy o przeniesieniu własności, skoro nie posiada gwarancji otrzymania środków z kredytu. Dlatego banki wychodzą naprzeciw słusznym obawom sprzedających, wystawiając tzw. promesę kredytową. Jest to nic innego jak zobowiązanie banku do uruchomienia kredytu. Jeśli kredytobiorca zarejestruje pojazd i wykupi na niego ubezpieczenie OC, promesa zostaje poddana realizacji, a określona suma pieniężna wpływa na konto sprzedającego.
Oblicz ratę kredytu samochodowego korzystając z kalkulatora internetowego, który w dokładny sposób pokazuje wysokość spłat ratalnych. Kredyt samochodowy można uzyskać również w instytucjach pozabankowych, które wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i otwierają nowe możliwości finansowania.