Inwestować środki pieniężne może właściwie każdy. Jednak bez odpowiedniego przygotowania możemy szybko ponieść stratę. A przecież nie o to nam chodzi. Inwestować trzeba przede wszystkim „z głową”. Dlatego specjaliści wyodrębnili 5 wskazówek, którymi warto się kierować stawiając pierwsze kroki w inwestowaniu. Oto one (według Profit Doradcy finansowi):
Zanim podejmiesz decyzję o inwestowaniu środków pieniężnych zastanów się na co chciałbyś zdobyć środki. Czy potrzebna Ci jest inwestycja, która w stosunkowo krótkim czasie przyniesie zyski, czy Twoje cele są raczej długoterminowe. Od tego bowiem zależy jaką formę inwestycyjną wybierzesz, jaka będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Może posiadasz już kapitał i chcesz go pomnożyć, chcesz aby pracował na siebie? A może myślisz już o emeryturze i jesteś świadomy tego, że emerytura państwowa nie będzie należała do wysokich, dlatego postanowiłeś zdobyć kapitał, który zapewni Ci godne życie na starość? Być może Twoje plany sięgają jeszcze dalej – może chcesz w przyszłości pomóc swoim dzieciom i zebrać dla nich większy kapitał, tak, aby mieli ułatwiony start w dorosłe życie? Cele mogą być różne, tak jak różne są osoby decydujące się na inwestowanie. Ważne jest, aby decyzja o inwestycjach była przemyślana.
Kolejna kwestia to właściwe określenie czasu realizacji powyżej określonych celów. Cele bowiem mogą być długoterminowe lub krótkoterminowe. To bardzo ważne, aby dokładnie określić kiedy spodziewamy się większych zysków. Ominięcie tego kroku podczas planowania inwestycji, może spowodować, że będziemy oczekiwali zysków w krótkim czasie, a one będą pojawiały się stopniowo w długim okresie.
Następnie zastanów się, jaką kwotę pieniędzy pragniesz zainwestować. Jeśli masz już zgromadzony większy kapitał zastanów się, czy chcesz cały ulokować w jednym miejscu (odradzam) czy może rozłożyć go „na części”. Jeżeli nie posiadasz dużego kapitału zainteresuj się inwestowaniem uwzględniającym regularne wpłaty. Łatwiej będzie odłożyć Ci wymaganą kwotę raz na pewien okres czasu, niż organizować całą kwotę od razu. Na rynku dostępnych jest wiele opcji z inwestowaniem regularnym (miesięcznym, kwartalnym, półrocznym, rocznym).
Określ kwotę jaką przeznaczysz na inwestycje, pamiętaj, aby kwota ta nie była za duża. Musi być ona zgodna z Twoimi możliwościami finansowymi. Nie możesz inwestować kosztem innych ważnych rzeczy.
Każdy z nas charakteryzuje się określoną skłonnością do ponoszenia ryzyka. Niektórzy wolą pewne inwestycje, nawet jeśli mają być one niewielkie w dłuższym okresie czasu. Inni natomiast lubią ponosić ryzyko, są odporni na wahania finansowe, nie wpadną w panikę, gdy wartość ich inwestycji tymczasowo zmaleje. Określenie skłonności do ryzykowania jest ważnym elementem planowania inwestycji. Jeśli bowiem nie masz w sobie choćby niewielkiej chęci do podjęcia ryzyka, nie powinieneś wybierać programów inwestycyjnych, które mogą okresowo zmniejszać wartość zainwestowanych przez Ciebie środków.
Strategia inwestycyjna to określona ilość funduszy, w które zdecydujesz lokować swoje pieniądze. Właściwie dobrane fundusze powinny przynieść Ci oczekiwany zysk. Zwykle do wyboru masz poniższe profile inwestycyjne:
1. Stabilnego wzrostu – Przeznaczony jest dla osób ostrożnych, ceniących przede wszystkim bezpieczeństwo inwestycji i akceptujących niewysoką stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału.
2. Zrównoważony – Przeznaczony jest dla osób charakteryzujących się średnią skłonnością do ryzyka, akceptujących wahania stopy zwrotu i oczekujących zysku z inwestycji na poziomie istotnie wyższym niż przeciętnie osiągany z lokat bankowych.
3. Agresywny – Przeznaczony jest dla osób skłonnych do ponoszenia wysokiego ryzyka inwestycyjnego i oczekujących wysokich stóp zwrotu. Osoba o profilu akcyjnym musi brać pod uwagę możliwość ponadprzeciętnych zysków, ale również możliwość straty części zainwestowanego kapitału.
Autorem jest Pani Alicja Szakiel
Tekst pochodzi z Portalu www.ubezpieczeniaonline.pl
Serdecznie dziękuję za jego udostępnienie.
Powrót na górę strony >>> kliknij
Przejdź na bloga >>> kliknij
Przejdź na forum >>> kliknij
Przejdź do spisu treści porad/artykułów >>> kliknij
Przeczytaj również:
W co warto inwestować w 2008 r?,
Co warto wiedzieć nim założymy lokatę terminową?
{mosgoogle}