Wyjazd do Niemiec wiąże się z koniecznym pozyskaniem ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to Krankenkasse, państwowe ubezpieczenie zdrowotne. Z posiadaniem pakietu wiąże się szereg korzyści, ale oczywiście trzeba złożyć wniosek, a następnie opłacać regularnie składki. Dzięki posiadaniu niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego leczenie jest dostępne za darmo i można korzystać z różnych form, np. wizyt profilaktycznych.
Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech – jak je zdobyć?
Na osobach wyjeżdżających do Niemiec ciąży obowiązek ubezpieczenia, jeśli pracują lub prowadzą działalność gospodarczą. Można wybrać jedną z wielu dostępnych kas chorych. W odróżnieniu od Polski, w Niemczech wybór jest duży. Należy wyrobić kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Funkcjonowanie systemu ubezpieczeń zdrowotnych uważane jest za sprawniejsze niż w Polsce – obsługa jest miła, nie czeka się w kolejkach, nie trzeba oczekiwać miesiącami na wizytę u lekarza itd.
Ubezpieczenia zdrowotne Niemcy umożliwiają darmowe lub tańsze leczenie na terenie Niemiec. W praktyce oznacza to, że można uzyskać wiele świadczeń zupełnie za darmo, na kasę chorych. Jednak niektóre zabiegi nie są darmowe, ale tańsze. Część pokrywa fundusz zdrowia, resztę musi opłacić pacjent. Oczywiście nie dotyczy to podstawowej opieki medycznej. Przykładem częściowo płatnego zabiegu jest założenie wysokiej jakości plomb zębowych. Ubezpieczenie jest wymagane niezależnie od kraju zamieszkania, jeśli pobyt w Niemczech przedłuża się. Decydują się na nie m.in. osoby pracujące w tym kraju przez określony czas.
Jakie zabiegi objęte są ubezpieczeniem zdrowotnym?
Niemiecka kasa chorych umożliwia korzystanie z szeregu świadczeń zdrowotnych bez konieczności pokrywania kosztów. Ubezpieczeniem objęta jest przede wszystkim podstawowa opieka zdrowotna. Osoba ubezpieczona może odwiedzić lekarza domowego (rodzinnego) lub specjalistę. Nie trzeba opłacać z własnej kieszeni wizyt u dentysty za wyjątkiem specjalistycznych zabiegów (w szczególności związanych z estetyką). Za dodatkową opłatą można zapisać się na dodatkowe zabiegi w tym terapię u psychologa. Można też zdecydować się na rehabilitację medyczną, której koszt w części lub całości pokrywają kasy chorych.
Ubezpieczenie dobrowolne tego rodzaju jest często wymogiem stawianym przez agencję pracy. Jednak nawet podróżując do Niemiec w celach turystycznych trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu się, zostając w tym kraju trochę dłużej. Nigdy nie wiadomo, czy nie trzeba będzie skorzystać z porady medycznej. Ubezpieczenie musi wykupić też pracownik oddelegowany przez zakład pracy do filii w Niemczech oraz osoba prowadząca własną działalność gospodarczą.
Zainteresował Cię ten temat?
Poznaj najlepsze marki ubezpieczeniowe na świecie