Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Cena mieszkania nie jest najważniejsza

12 lipca 2010

Liczba pokoi, potem cena, lokalizacja i metraż mieszkania to czynniki, na które kupujący zwracają największą uwagę rozpoczynając poszukiwania mieszkań. Dla jedynie jednej osoby na 8 od początku ważne jest położenie mieszkania w budynku. Najmniej kupujących na pierwszym etapie poszukiwań myśli o możliwości korzystania z windy.


Wybierając się na zakupy, nabywcy mieszkań wiedzą przede wszystkim jak duże mieszkanie chcą kupić, ile chcą na nie wydać i gdzie ma być zlokalizowane ? pokazują badania na próbie blisko 7000 klientów szukających lokum w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Dane dotyczą preferencji wskazywanych podczas telefonicznego kontaktu z Home Broker, jeszcze przed spotkaniem z doradcą.

?Chciałbym kupić dwa pokoje?

Aż 92% nabywców już przy pierwszym spotkaniu z doradcą wie jakiej liczby pokoi poszukuje. Można więc uznać, że jest to najważniejszy wymóg stawiany przez osoby szukające własnego M. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Home Broker ponad 54% nabywców chce kupić mieszkanie dwupokojowe. Kawalerka jest wystarczającym rozwiązaniem dla 22% kupujących. Prawie co piąta osoba szukająca własnego M rozważa zakup minimum trzech pokoi.

? w cenie około 400 tys. zł?

Kluczowym czynnikiem jest także cena jaką nabywca skłonny jest zapłacić za mieszkanie. Wartość tę od razu definiuje aż 82 % osób zainteresowanych kupnem. Średni budżet nabywców w 2010 roku wynosi średnio 372 tys. zł ? pokazują majowe dane o preferencjach klientów. W Warszawie wartość ta jest wyższa (414 tys. zł), natomiast w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu niższa (w granicach 310 ? 325 tys. zł).

? o powierzchni 52 m kw. ?

W parze z liczbą pokoi nabywcy bardzo często zwracają także uwagę na powierzchnię poszukiwanego mieszkania. Kwestię tę porusza przy pierwszej rozmowie aż 77% klientów, a więc 15% mniej niż w przypadku liczby pokoi. Oznacza to, że myśląc o nowym mieszkaniu, nabywca częściej wie ile chce kupić pomieszczeń, a nie metrów kwadratowych. Najnowsze dane pokazują, że kupujący zgłaszają popyt na mieszania o średniej powierzchni 52 m kw. O największych lokalach myślą nabywcy we Wrocławiu (54 m kw.), a o najmniejszych w Poznaniu (48 m kw.).

? na Mokotowie?

Opisując poszukiwane M kupujący często wskazują także pożądaną lokalizację. Dotyczy to aż blisko 73% kupujących. Można to tłumaczyć dwiema zależnościami. Po pierwsze nie wszyscy nabywcy znają na tyle dobrze rynek, aby być w stanie wskazać preferowaną lokalizację, natomiast prawie wszyscy wiedzą ile pokoi chcieliby kupić. Wynik taki może także świadczyć o tym że dla kupujących większe znaczenie ma liczba pokoi niż lokalizacja. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Home Broker najbardziej pożądanymi dzielnicami są:

? Mokotów w Warszawie (skupiający blisko 18% popytu)
? Krzyki we Wrocławiu (skupiające blisko 43% popytu)
? Nowa Huta w Krakowie (skupiająca blisko 14% popytu)
? Stare Miasto w Poznaniu (skupiające blisko 34% popytu)

Inne wymagania bardzo rzadko

Przy pierwszym kontakcie z pośrednikiem nabywcy rzadko zwracają uwagę na inne czynniki decydujące o wyborze konkretnego lokalu. Relatywnie najwięcej osób, bo blisko 12%, nie chciałoby mieszkać na parterze. Na wynik ten jedynie częściowo mogła mieć wpływ powódź. Dane do badań pochodzą bowiem z okresu od początku bieżącego roku. Mniej więcej jedna osoba na dwanaście nie chce mieszkać w wielkiej płycie lub zwraca uwagę na wiek budynku. Co ciekawe najmniejsza rzesza kupujących, na etapie pierwszego kontaktu, jest zainteresowana kwestią zainstalowania windy w budynku. Może to częściowo wynikać z ustawowego wymogu ich obecności w budynkach posiadających minimum 4 piętra.

logo_homebroker_0Bartosz Turek
Home Broker
www.homebroker.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :