Już w przyszłym roku dla 50-letnich kobiet i 55-letnich mężczyzn, którzy są członkami OFE, powstaną bezpieczne fundusze typu B. Zmienić ma się też sposób zapisywania do funduszy ? nie będą tego robić akwizytorzy.
Między innymi takie propozycje przewiduje projekt zmian w II filarze przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do którego dotarła GP. W tym miesiącu będą konsultowane m.in. z Komisją Nadzoru Finansowego i Izbą Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych. Jesienią odpowiedni projekt ustawy ma przyjąć rząd.
Resort pracy proponuje, aby do bezpiecznych subfunduszy (tzw. fundusze typu B będą lokować aktywa wyłącznie w bezpieczne papiery wartościowe) swoje oszczędności przenosiły osoby, którym do ukończenia wieku emerytalnego brakuje dziesięć lat.
Przez pierwsze pięć lat będą to robić samodzielnie, choć z zastrzeżeniem, że do funduszy typu B trafia co roku 20 proc. oszczędności, które są ulokowane w funduszu podstawowym (typu A). Ten obowiązek będzie więc dotyczyć 50-letnich kobiet i 55-letnich mężczyzn.
Gdy skończą odpowiednio 55 i 60 lat, nie będą już w ogóle mogli oszczędzać w funduszu typu A. Takie rozwiązanie ma uchronić osoby, które w niedługim czasie mają odejść na emeryturę, przed skutkami ewentualnej dekoniunktury na giełdzie. A dla nich spadki mogą być szczególnie dotkliwe.
Jak wyliczyła Fundacja FOR, gdyby od 2005 roku funkcjonowały fundusze typu B i osobom w wieku przedemerytalnym sukcesywnie redukowano dopuszczalny udział akcji z 40 do 0 proc., miesięczna emerytura okresowa z OFE dla osób o przeciętnych zarobkach wyniosłaby o ponad 20 proc. więcej niż obecnie.
W jaki sposób będzie można zapisywać się do OFE ? Dlaczego PTE będą musiały ponieść wyższe koszty reklam w mediach ? Jakie rozwiązania mają ułatwić zmianę OFE?
Bartosz Marczuk
Więcej: Gazeta Prawna 6.08.2009 (152) ? str.6
www.gazetaprawna.pl