W razie upadłości banku środki gwarantowane będą wypłacane jego klientom w terminie 30 dni od otrzymania przez syndyka kwoty przekazanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Maksymalny termin oczekiwania na zwrot funduszy ma wynosić trzy miesiące od dnia niedostępności środków. Jeśli terminowa wypłata środków gwarantowanych okaże się jednak niemożliwa, sąd prowadzący postępowanie upadłościowe będzie mógł przedłużyć ten okres o dziesięć kolejnych dni roboczych.
Na rozpatrzenie wniosku w tej sprawie sąd będzie miał tydzień. Do tej pory termin wypłaty środków gwarantowanych mógł zostać przedłużany aż o pół roku, a sąd rozpoznawał wniosek w tej sprawie w ciągu dwóch tygodni.
Wprowadzenie takich zmian to efekt przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy ? Prawo bankowe.
Nowelizacja rozszerza zakaz wykorzystywania informacji o uczestnictwie w systemie gwarantowania (to system, który w Polsce od października ubiegłego roku gwarantuje całkowity zwrot depozytów do równowartości 50 tys. euro) w celach reklamowych również na podmioty niebędące uczestnikami polskiego systemu gwarantowania, czyli np. oddziały banków zagranicznych.
Obecnie obowiązujące przepisy zakazują podawania przez podmioty objęte systemem gwarantowania informacji o uczestnictwie w systemie gwarantowania w celach reklamowych.
W jaki sposób zostanie po nowelizacji ograniczone korzystanie z informacji dla celów reklamowych ? Czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny będzie miał uprawnienia do przekazywania podmiotom, z którymi współpracuje, informacji chronionych przez tajemnicę bankową ? W jakiej walucie BFG może wypłacać środki gwarantowane ?
Daria Stojak, Katarzyna Wójcik-Adamska
Więcej: Gazeta Prawna 20.07.2009 (139) ? str. 9
www.gazetaprawna.pl