TFI Noble Banku podał szczegóły swoich funduszy inwestycyjnych.
Fundusz akcji
Benchmark dla funduszu akcji jest oparty na indeksie WIG podobnie jak w większości funduszy akcji oferowanych w Polsce. W związku z naszą oceną obecnej sytuacji rynkowej zarządzający będzie przeważał starannie wyselekcjonowane akcje małych i średnich spółek kosztem udziału dużych spółek w portfelu. W naszej opinii odchylenia od benchmarku będą znacznie powyżej średniej rynkowej. Pozwoli to naszym zdaniem na osiągnięcie stopy zwrotu przekraczającej stopę zwrotu z całego rynku akcji mierzonej indeksem WIG. W przeciwieństwie do oferowanych funduszy małych spółek naszą zaletą na pewno jest ciągłe oferowanie jednostek funduszu – w przypadku funduszy małych spółek praktyką stało się zamykanie subskrypcji po kilku tygodniach lub nawet dniach. Udział w portfelu dużych spółek pozwala również znacząco ograniczyć ryzyko płynności tak wysokie w funduszach małych spółek.
Fundusz mieszany
Fundusz mieszany można porównywać z funduszami zrównoważonymi oferowanymi na rynku przez inne towarzystwa. Różnicą i w naszej opinii zaletą tego funduszu jest szeroki zakres dopuszczalnego zaangażowania w akcje, który mieści się w przedziale od 20 do 80%. Pozwala to zarządzającemu na dostosowanie składu portfela do panującej koniunktury giełdowej ze znacznie większą elastycznością niż w przypadku naszej konkurencji. Udział instrumentów dłużnych w portfelu będzie wynosił maksymalnie 80% i będzie pochodną decyzji zarządzającego odnośnie alokacji w akcje. Część akcyjna portfela będzie zarządzana podobnie jak fundusz akcji – czyli przewidujemy znaczące zaangażowanie w wyselekcjonowane akcje małych i średnich spółek.
Fundusz Skarbowy
Fundusz skarbowy będzie się skupiał na inwestycjach w dłużne papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa – udział tych inwestycji nie może być niższy niż 70% portfela. Pozostałe 30% może być inwestowane w pozostałe dłużne papiery wartościowe. Istotny jest brak ograniczeń co do terminu zapadalności nabywanych obligacji. W przypadku ofert konkurencyjnych o wyborze terminu zapadalności portfela, czyli tym samym poziomem ryzyka portfela wynikającego z ryzyka stopy procentowej, decyduje klient wybierając fundusz pieniężny, skarbowy lub obligacyjny. W ofercie Noblefunds TFI decyzja ta jest oddana w ręce zarządzającego funduszem skarbowym, który będzie dostosowywał strukturę portfela do oczekiwań odnośnie wysokości stóp procentowych. Zarządzający w okresie spadku stóp procentowych będzie starał się uzyskać wysokie zyski inwestując w długoterminowe obligacje, a w okresie wzrostu stóp procentowych będzie ograniczał ryzyko spadku wartości portfela poprzez inwestycje w krótkoterminowe dłużne papiery wartościowe.
Szczegółowych informacji udziela:
Robert Szarafin
Doradca Finansowy
Open Direct
ul.Wołoska 18
02-675 Warszawa
tel. 663 021 872
e-mail : robert.szarafin@opendirect.pl
www.open.pl