Składka zdrowotna potrącana jest z wynagrodzenia pracownika. Rozliczając pity 2016 część składki zdrowotnej podatnicy mogą odliczyć od obliczonego podatku dochodowego.
Składka zdrowotna potrącana jest z wynagrodzenia pracownika. Rozliczając pity 2016 część składki zdrowotnej podatnicy mogą odliczyć od obliczonego podatku dochodowego.
Podstawa naliczenia składki zdrowotnej
Podstawę obliczania składki zdrowotnej stanowi wynagrodzenie brutto, a stawka wynosi 9%. Podatnicy uzyskujący dochody za granicą również mają naliczane składki zdrowotne, które po spełnieniu określonych warunków można odliczyć od podatku płaconego polskiemu fiskusowi.
Pity 2016 z obniżonym podatkiem
Od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z przepisami ustawy o PIT odejmuje się składki na ubezpieczenie zdrowotne, które zostały wpłacone do urzędu skarbowego w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika lub pobrane i odprowadzone i odprowadzone w roku podatkowym przez płatnika.
Należy jednak pamiętać, że odliczenie od kwoty podatku nie dotyczy składek, dla których podstawą wymiaru był dochód (przychód) zwolniony z opodatkowania lub od którego nie pobrano podatku na podstawie przepisów ordynacji podatkowej. Ponadto nie pełną kwotę składki, a tylko tylko jej część będzie można odliczyć od obliczonego podatku.
Limit odliczenia składki
Zgodnie z art. 27b ustawy o PIT, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się kwotę podatku należną fiskusowi, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Tak więc nie w całości, a tylko w części składka może być odliczona od podatku. Pozostała część składki zdrowotnej w wysokości 1,25% podstawy wymiaru nie będą mogła być odliczona i nie będzie pomniejszała kwoty podatku.
Limit 7,75% musimy zastosować zarówno do składek krajowych jak i zagranicznych. Poza tym w sytuacji, gdy obliczony podatek nie jest wystarczający, by odliczyć od niego całość składki, nieodliczonej części nie będzie można odliczyć w kolejnych latach.
Natomiast warto zauważyć, że wypełniając pity 2016 można nieodliczoną część składki od podatku z jednego źródła dochodu odliczyć w tym samym roku od podatku obliczonego od dochodu z innego źródła.
Przykład:
Podatnik osiąga dochód z pracy i oprócz tego dochody z działalności gospodarczej. W bieżącym roku poniósł stratę z działalności gospodarczej, nie wykazał podatku do zapłacenia, więc nie ma od czego odliczyć części składki zdrowotnej. Może jednak składkę zdrowotną zapłaconą z tytułu prowadzonej działalności odliczyć od podatku z dochodu z pracy.
Składka zapłacona za granicą
Osoby pracujące za granicą, bardzo często chcą skorzystać z możliwości pomniejszenia podatku PIT o składkę zapłaconą w kraju zatrudnienia, gdzie odprowadzona była składka zdrowotna od ich zarobków.. Możliwość taką daje im ustawa o PIT, zgodnie z którą podatek można obniżyć o kwotę składki zapłaconej w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zarówno podatnika jak i osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami do obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym obowiązującymi w innym niż RP państwie członkowskim Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej.
Aby składka zdrowotna zapłacona za granicą mogła być odliczona od podatku należy spełnić kilka warunków:
– Podstawą wymiaru składki nie może być dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które zawarła Polska z innymi krajami.
– Pobrana składka zdrowotna w innych państwach nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie.
– Istnieje możliwość uzyskania przez polski organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Pity 2016 – rozliczenie składek zdrowotnych
Podatnicy samodzielnie rozliczający pity 2016 przepisują z informacji pit-11, otrzymanych od płatników,. dane o składkach zdrowotnych naliczonych, pobranych i odliczonych od podatku. Program do rozliczenia pitów 2016 przez internet wykona prawidłowo wszystkie obliczenia za podatnika.