Podstawowym czynnikiem determinującymi rozwój przedsiębiorstwa są sprawdzeni i wiarygodni kontrahenci, którzy wywiązują się z zobowiązań płatniczych na czas. Aby uniknąć zatorów płatniczych warto przed nawiązaniem współpracy i podpisaniem umowy handlowej czy kontraktu zweryfikować partnera biznesowego w biurze informacji gospodarczej. Fakt, iż rzetelnie wywiązuje się z innych płatności zwiększa prawdopodobieństwo, że również płatności z tytułu naszego kontraktu ureguluje w terminie.
Sprawdź rzetelność zanim podejmiesz współpracę
Biuro Informacji Gospodarczej, które gromadzi informacje gospodarcze na temat rzetelności płatniczej przedsiębiorców i konsumentów. Dostęp do największych zasobów, bo aż 2,2 milionów negatywnych informacji gospodarczych oferuje InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej. Jest to ilość nieporównywalna z żadnym z innych biur funkcjonujących na polskim rynku.
Aby mieć możliwość sprawdzania kontrahentów należy podpisać umowę z biurem na podstawie której uzyskuje się login i hasło do Systemu BIG. W zależności od tego ilu przedsiębiorców i konsumentów przedsiębiorca planuje weryfikować miesięcznie BIG daje mu możliwość podpisania umowy abonamentowej albo strategicznej na specjalnych warunkach (w przypadku wymiany dużej ilości informacji gospodarczych poprzez łącze internetowe lub w trybie wymiany bezpośredniej: serwer-serwer). Po dopełnieniu formalności za pomocą wyszukiwarki internetowej lub rozwiązania serwer-serwer przedsiębiorca może generować raporty z informacjami gospodarczymi na temat potencjalnych kontrahentów. Taki raport zawiera sumę i rodzaj zobowiązania, informacje o dacie powstania zaległości i walucie oraz branży jaką firma reprezentuje
Kontroluj na bieżąco rzetelność kontrahentów
Gdy firma, z którą współpracuje przedsiębiorca traci płynność finansową lub istnieją obawy, że w najbliższym czasie będzie mieć trudności finansowych można skorzystać z usługi monitorowania kontrahenta. W tym przypadku przedsiębiorca będzie otrzymywał informacje o każdej zmianie w bazie biura informacji gospodarczej, która dotyczy przedsiębiorcy zgłoszonego do monitorowania. Usługa ta pozwala zaprzestać współpracy z kontrahentem, któremu pogorszyła się sytuacja płatnicza lub ją kontynuować jeśli jest stabilna. Umożliwia także w bezpieczniejszy sposób nawiązać współpracę z tym kontrahentem, którego sytuacja płatnicza zmieniła się na pozytywną. Monitoring płatności kooperantów jest ważnym elementem zarządzania ryzykiem.
Korzyści dla rzetelnych
Z faktu znalezienia się w bazie biura informacji gospodarczej użytek mogą zrobić również ci przedsiębiorcy i konsumenci, którzy rzetelnie wywiązują się z zobowiązań. Mogą w ten sposób budować własny, pozytywny wizerunek. Oprócz informacji negatywnych biura posiadają także bazę informacji pozytywnych czyli o terminowym regulowaniu płatności przez przedsiębiorców i konsumentów. Umieszczenie informacji pozytywnej jest dość skomplikowane, jednak warto przejść tę drogę i uwiarygodniać się w oczach kontrahenta, z którym planujemy kontakty handlowe. Przekazanie informacji może odbyć się tylko na wyraźne żądanie podmiotu, którego ona dotyczy, a umieszczający musi mieć podpisaną umowę z biurem. Umieszczanie informacji pozytywnych może zaowocować również w momencie starania się o kredyt w banku lub pożyczkę. Instytucje finansowe również weryfikują potencjalnych klientów i po uzyskaniu takich informacji zaproponują niższe oprocentowanie lub korzystniejsze warunki spłaty.
Sprawdź siebie
W celu zweryfikowania informacji na swój temat każdy przedsiębiorca i konsument ma możliwość pobrania raportu o sobie. Raz na pół roku raport taki każdemu przysługuje bezpłatnie. Tak jak warto wiedzieć jakie informacje na nasz temat posiada biuro, tak również użyteczna może być informacja jakie podmioty czerpały z biura informacje na nasz temat. W takim przypadku należy skorzystać z rejestru zapytań, w którym znajdziemy informacje kto i kiedy pytał o nas.
Opracowanie: Lidia Roman
InfoMonitor
Biuro Informacji Gospodarczej SA
www.infomonitor.pl
Przeczytaj również:
Lokaty strukturyzowane – 7 trudnych pytań,
Łączone produkty finansowe – czyli 2 w 1,
Przejdź do spisu treści 600 porad finansowych
Menu strony porady publikacje blog aukcje kredytowe
{rdaddphp file=wstawki/newsletter.php}
{mosgoogle}