Zielone biura stają się popularniejsze, co potwierdza chociażby fakt, że mamy procentowy wzrost ich powstawania. Certyfikaty LEED i BREEAM dla powierzchni biurowych to coraz bardziej pożądane rozwiązanie. Przynosi ono cenne korzyści dla najemców. Po pierwsze oszczędność kosztów energii. Po drugie zdrowsze środowisko dla pracowników, a to też mniejsze wydatki. Ale zacznijmy od początku…
Zielone biuro = zdrowy pracownik
Budynki z certyfikatami to lepsze środowisko pracy. Pracownicy są bardziej zadowoleni, bo ich biurowce mają zapewniony lepszy dostęp do światła dziennego. Oprócz tego przestrzenie te zapewniają im korzystniejsze warunki termiczne, a nawet optymalniejszą filtrację powietrza. Takie udogodnienia mają swoje odbicie w lepszej produktywności pracujących w biurze. Jest ponadto mniej zwolnień z powodu różnych chorób.
Ekologia w biurze wynajmowanym to niższe rachunki
Zaletą ekologicznego biura są przede wszystkim zdecydowanie niższe rachunki za media. Jak sprawdzić, na jaką oszczędność energii można liczyć? Potrzebna jest do tego wiedza na temat ilości punktów, które dany budynek osiągnął w kategorii energii, a także, jakie są rezultaty takiej symulacji.
W przypadku efektywności energetycznej budynku, jej obliczenie polega na porównaniu ocenianego biurowca do “budynku bazowego”. Ten ostatni spełnia wymogi amerykańskiej normy ASHRAE 90.1-2007 lub 2010 w wypadku oceny w systemie LEED for Core and Shell czy też Warunków Technicznych w wypadku oceny w systemie BREEAM International.
Warto jednak pamiętać, że parametry certyfikatowe to dane wystawione w dniu otrzymania certyfikatu przez budynek. Z czasem, wyniku użytkowania budynku, ulegają one zmianie.
Nie tylko same zalety ekologicznego biura – obowiązki najemcy!
Budynek z certyfikatem ma bardzo dużo zalet. To nie tylko mniejsze koszty energii. Najemca może też zyskać gwarancję tego, że właściciel budynku utrzyma go na poziomie opisanym w certyfikacie. Jest to kwestia umowy między obiema stronami. Ale to jeszcze nie wszystko…
Okazuje się jednak, że także najemca może mieć obowiązki wobec właściciela biura. I nie chodzi tu o regularne płacenie za wynajem. W wielu przypadkach najemca zobowiązuje się do procedur ustalonych w takim budynku. Dla przykładu można tu wymienić regulaminowe segregowanie śmieci, kilkudniowe wietrzenie pomieszczeń po pracach wykończeniowych, raportowanie zakupu elektroniki. Warto mieć to na uwadze.
Dowiedz się więcej na stronie internetowej: https://www.officemap.pl/