Wybór lokalizacji magazynu to bardzo ważna decyzja. Niektórzy powiedzą nawet, że wręcz kluczowa. Co sprawia, że jedna lokalizacja przynosi same profity, a inna spędza wynajmującym sen z powiek. Oto lista czynników, na jakie warto zwrócić uwagę. Idealna lokalizacja magazynu – czyli jaka?
Po pierwsze: dobre sąsiedztwo
Jeżeli w okolicy danego magazynu znajduje się inny magazyn, a droga dojazdowa do nich nie jest zbyt szeroka, to można liczyć się z niską jej przepustowością w godzinach szczytu. Idealne sąsiedztwo dla magazynu, którego klientami są firmy logistyczne to takie, które nie będzie powodowało „korków”.
Po drugie: brak niedogodnych zmian w układzie drogowym
Inwestycje drogowe w okolicy magazynu, bądź niespodziewane przearanżowania przestrzeni mogą w znaczny sposób utrudnić współpracę z twoją firmą. Najlepiej będzie, kiedy przed wyborem lokalizacji magazynu, dokładnie poznasz ewentualne planowane modernizacje.
Budowa węzła komunikacyjnego może poprawić dojazd do twojej firmy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że przez pewien czas powstaną utrudnienia w ruchu i męczące objazdy. Nie jest to korzystne na początku prowadzenia działalności.
Po trzecie: korzystny dojazd dla pracowników
W sytuacji, kiedy najemca z pewnych powodów decyduje się na przeniesienie swojej firmy w inne miejsce, musi liczyć się z kwestią dojazdu jego pracowników. Wartością lokalizacji magazynu jest umiejscowienie go tam, gdzie jest szeroki dostęp do komunikacji miejskiej. Zaletą magazynu jest, gdy czas przejazdu pracowników do nowej lokalizacji firmy będzie porównywalny do poprzedniego. To pozwoli pracodawcy uniknąć ewentualnej, nieprzewidzianej migracji zawodowej pracowników.
Po czwarte: optymalna siatka dystrybucji
Zaletą magazynu jest dostosowanie jego lokalizacji do siatki dystrybucji, gdyż warunkuje to koszty operacyjne firmy. Odpowiedni wybór lokalizacji magazynu jest pozytywem, ponieważ pozwala na przykład zmniejszyć koszty paliwa i zaoszczędzić czas. Ma to znaczenie nie tylko na rynku krajowym, ale i tym międzynarodowym. Często na szali stawia się z jednej strony dobrą lokalizację siatki dystrybucji, a z drugiej niższe koszty najmu nieruchomości. Często bywa, iż tą ważniejszą stroną jest jednak optymalna siatka dystrybucji.
W podsumowaniu warto zaznaczyć, że idealny magazyn charakteryzuje się bardzo dobrze zaplanowaną lokalizacją. Wymaga to nie tylko gruntownego przeanalizowania własnych potrzeb i skonfrontowania ich z tym, co oferuje rynek. Przede wszystkim w przypadku takiej kalkulacji kluczowe okazuje się zaopatrzenie się w zaplecze czasowe. Mówiąc wprost, im wcześniej najemca zacznie rozglądać się za nowym magazynem, tym więcej opcji będzie mógł wziąć pod uwagę.
Dowiedz się więcej na: https://warehouses.pl/
Przeczytaj również:
Wybieramy akcesoria do wózków widłowych