Poszukiwanie idealnego lokum stanowi niemałe wyzwanie, a przeglądanie dziesiątek ofert pochłania często dużo czasu i energii. Naprzeciw potrzebom przyszłym właścicielom mieszkań wychodzą agencje nieruchomości, które zdejmują ciężar poszukiwań z barków potencjalnych nabywców.
Jaka jest prowizja biura nieruchomości? Kiedy należy uiścić opłatę dla pośrednika? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Czego możemy oczekiwać od agencji nieruchomości?
Profesjonalni agenci nieruchomości mają wiedzę z zakresu ekonomii, bankowości, finansów oraz prawa podatkowego i budowlanego. Trzymają rękę na pulsie, monitorując rynek, śledząc i przewidując kierunki rozwoju inwestycji. Uczestniczą w całym procesie poszukiwania mieszkania przez klientów i w pełnym cyklu transakcyjnym. Wyszukują oferty, które pasują do wymagań klientów, sprawdzają status prawny nieruchomości, przygotowują umowy, kontaktują się z notariuszami, komornikami czy spółdzielniami mieszkaniowymi, przygotowują protokoły zdawczo-odbiorcze. Krótko mówiąc, pośrednicy nieruchomości to osoby, które dbają o to, aby klienci znaleźli idealne mieszkanie oraz uniknęli wszelkich niedogodności związanych z dopełnianiem formalności.
Za ich wiedzę, doświadczenie, elastyczność i za oszczędność naszego czasu należy jednak odpowiednio zapłacić.
Ile zapłacimy za współpracę z agentem nieruchomości i co się z tym wiąże?
Jeśli planujemy zakup mieszkania z pomocą pośrednika nieruchomości, musimy doliczyć do naszego budżetu odpowiednią kwotę. Wynagrodzeniem dla agencji nieruchomości jest zwykle prowizja od sprzedaży mieszkania. Stawka obliczana jest procentowo i średnio stanowi 2-3% wartości nieruchomości. Przykładowo, kupno mieszkania za 200 tysięcy złotych zobowiąże klientów do wypłacenia wynagrodzenia w wysokości 4-6 tysięcy złotych. Niektóre biura oferują także możliwość ustalenia stałej kwoty za współpracę. Jest to jednak sytuacja spotykana rzadziej niż prowizja od sprzedaży.
Więcej na temat planowania budżetu na zakup nieruchomości możemy przeczytać w artykule: „60% rodzin nie stać na kupno mieszkania – zobacz, czy jesteś wśród nich”.
Duża część agencji, przed rozpoczęciem współpracy, rości sobie prawa do podpisywania umów z nowymi klientami. Na ich podstawie agencje zobowiązują się do prezentacji mieszkań oraz sprawdzania stanu prawnego nieruchomości. Bez odpowiedniego dokumentu często nie możemy przystąpić do zapoznania się z ofertami. Umowy zawierają również zapisy, które zabezpieczają agencję przed wyeliminowaniem jej z procesu transakcyjnego już po zapoznaniu się z ofertą sprzedażową. Najprościej rzecz ujmując – zapobiegają sytuacjom, w których klienci dokonują transakcji ze sprzedającymi za plecami pośredników. Często spotykaną procedurą jest dopisywanie do umowy adresów kolejnych nieruchomości, prezentowanych przez agentów.
Część pośredników nie wymaga podpisywania umów, a jedynie poświadczeń, dokumentujących prezentację nieruchomości. Same prezentacje nie wiążą się z ponoszeniem żadnych opłat przez klientów.
Profesjonalne agencje nieruchomości dysponują wieloma ofertami, często współpracują też między sobą. Dzięki temu klienci mają dostęp do dużej ilości ogłoszeń. Takie udogodnienia jednak kosztują, co warto wziąć to pod uwagę, planując budżet na zakup nieruchomości.