Przedsiębiorcy często kierują do biur rachunkowych pytanie, czy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu zakup kawy i odliczyć VAT?
Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą często stykają się z problemem właściwego zakwalifikowania wydatków związanych z zakupem kawy, herbaty, czy wody mineralnej.
Sprawdź także: rachunkowość warszawa
Według Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 28 lipca 1991 roku (Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350) koszty uzyskania przychodów to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania ich albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątek stanowią koszty wymienione w art. 23
Ustawa mówi nam, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tak więc art. 23 nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez firmę na zakup artykułów spożywczych na potrzeby pracowników i kontrahentów. Kosztów tych nie należy mylić z kosztami reprezentacyjnymi ( te zgodnie z art. 23 są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów).
Ponadto, osobie prowadzącej firmę przysługuje z tytułu zakupu kawy, herbaty, wody mineralnej i akcesoriów służących do zaparzania kawy i herbaty, filiżanek, ekspresu do kawy, spieniacza do mleka itd. prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT. ( na mocy art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w skrócie nazywaną ustawą o VAT). Aby takie odliczenie było możliwe, podatnik musi wykazać, że zakup kawy, herbaty czy wody mineralnej miał związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych i prowadzoną działalnością gospodarczą. Zasada ta działa niezależnie od tego, czy dokonaliśmy zakupu czy tylko dzierżawimy sprzęt.
Zwyczaj picia kawy, herbaty czy wody mineralnej – zarówno przez pracowników jak i kontrahentów stał się niejako rytuałem. Napoje te pija się zarówno w czasie pracy, jak i spotkania biznesowego. Ze względu na swoją powszechność nie noszą znamion wystawności w związku z czym wydatków poniesionych na ich zakup nie należy mylić z kosztami zaliczanymi do tzw. kosztów reprezentacyjnych.
W omawianym przypadku, kapsułki nespresso mogą pozytywnie wpływać na zadowolenie i wydajność pracy naszych pracowników. Częstując klienta dobrą kawą, poprawiamy wizerunek naszej firmy i zdobywamy jego zaufanie.
Podsumowując: zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami prawa, zakup kapsułek nespresso możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i podlegają one odliczeniu podatku naliczonego VAT.
Przeczytaj również:
Jaka kawa jest popularna w Polsce?
Czy warto kupować kawę przez internet?