Stworzenie wykopu to jeden z pierwszych etapów stawiania wszelkich konstrukcji. W zależności do tego, czego dotyczy projekt oraz co wykażą badania geotechniczne, wykopy posiadają zróżnicowane głębokości. Bez względu jednak na głębokość, niezbędne jest ich zabezpieczenie przed rozmaitymi czynnikami zagrażającymi. Co zagraża wykopom? Jak je zabezpieczać?
Dlaczego zabezpieczenie wykopu jest niezbędne?
Wykopom pod fundamenty czy też pomieszczenia i inne konstrukcje podziemne zagraża wiele czynników. Aby prace budowlane mogły być kontynuowane, wykop nie może ulec zniszczeniu. Jednak, co konkretnie zagraża wykopom? Po pierwsze są to osunięcia. Pod wpływem nacisku sąsiednich budowli, jak również działania rozmaitych maszyn i urządzeń, grunt poddawany jest działaniu wielu sił, które mogą prowadzić do jego osunięcia. Ponadto często istnieje ryzyko zalania wykopu, jeżeli na danym terenie obecne są wody gruntowe. Do zalania lub zasypania może również dojść w wyniku nieprzewidzianych zjawisk atmosferycznych, takich jak choćby ulewne deszcze. Skuteczne zabezpieczenie wykopu sprawia, że możliwe jest kontynuowanie prac budowlanych.
Ścianki berlińskie jako skuteczne zabezpieczenie wykopów
Jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczania wykopów jest stawianie ścianek berlińskich. Jest to dosyć prosta konstrukcja, która jednocześnie cechuje się dużą skutecznością. Przeważnie składa się z elementów metalowych oraz drewnianych. W ziemi, w odległości kilku metrów od siebie, umieszczane są wykonane z metalu pale. Dzieje się to poprzez wykorzystanie metody wkręcania, wbijania, osadzania lub wibrowania. W czasie trwania procesu umieszczania w gruncie pali pomiędzy nimi montowane są drewniane opinki.
Ścianki berlińskie skutecznie wypełniają swoje zadania. Stosuje się je głównie w przypadku większych wykopów. Przeważnie znajdują zastosowanie tam, gdzie wykopy są szczególnie głębokie. Oznacza to wszelkie realizacje konstrukcji lub instalacji podziemnych. Należy pamiętać, że ścianka berlińska to tymczasowe zabezpieczenie, które w dużej mierze jest możliwe do odzyskania po zakończeniu prac. Odzyskać można pale stalowe, o ile zostały umieszczony w gruncie przy wykorzystaniu metody wibrowania lub wbijania.
Warto zaznaczyć, że nie w każdej sytuacji możliwe jest zastosowanie ścianki berlińskiej. Czasami konieczne jest wykorzystanie innego rodzaju zabezpieczenia wykopu. Dotyczy to na przykład sytuacji, w której pobliskie wody gruntowe są zlokalizowane wyżej niż dno wykopu. Podobnie jest wtedy, gdy w bliskim sąsiedztwie znajdują się konstrukcje mocno wrażliwe na osiadanie.