Określenia kredyt i pożyczka bardzo często stosowane są wymiennie jako słowa o tym samym znaczeniu. Jednak czy rzeczywiście słusznie? Czy kredyt to dokładnie to samo co pożyczka? Jak się okazuje, nie. Wyjaśniamy dlaczego i wskazujemy różnice pomiędzy tymi dwoma produktami bankowymi.
Kredyt a pożyczka
Podstawową różnicą pomiędzy kredytem a pożyczką jest fakt, że zasady udzielania pożyczki oraz umowy jej dotyczącej określane są przez kodeks cywilny. Natomiast budowa umowy o kredyt regulowana jest poprzez prawo bankowe. Tak więc jest to podstawowa różnica między kredytem a pożyczką. Oprócz tego pożyczka nie musi mieć z góry określonego celu, na który jest pobierana, a od pożyczkobiorcy nie może się wymagać jego określenia. Natomiast kredyt udzielany jest na zakup konkretnych dóbr lub na realizację określonego wcześniej przez kredytobiorcę, celu.
Przeznaczenie kredytu zawsze zostaje zapisane w umowie. Przepisy regulują jeszcze jedną istotną różnicę pomiędzy kredytem a pożyczką. O ile pożyczka może być udzielona nieodpłatnie, o tyle w przypadku kredytu nie ma już takiej możliwości. Prawo bankowe zawiera zapis o tym, że za udzielenie kredytu pobierana jest opłata w postaci prowizji i odsetek określonych w umowie. Wysokość prowizji i odsetek natomiast zależy już głównie od banku.
Czym się różni kredyt od pożyczki
Przyjmuje się, że pożyczek udzielają osoby fizyczne lub instytucje pozabankowe, jednak zgodnie z prawem banki również są uprawnione do tego typu działań. Natomiast kredytu udziela wyłącznie bank. Wynika to właśnie z regulacji prawnych. To jednak nie jedyne czym się różni kredyt od pożyczki.
To, że kredyt jest produktem typowo bankowym nie oznacza, że w banku nie możemy zaciągnąć pożyczki. Jeśli chcemy uzyskać z banku pewną sumę pieniędzy, jednak nie chcemy określać celu na jaki te pieniądze przeznaczymy, wtedy doradca bankowy zapewne zaproponuje pożyczkę, gdyż ma taką możliwość. Ponadto według definicji zawartej w kodeksie cywilnym, przedmiotem pożyczki mogą być zarówno pieniądze, jak i dobra niematerialne. Należy jednak pamiętać, że umowa pożyczki może dotyczyć rzeczy określonych cechami odnoszącymi się do większej grupy produktów, bez wykazywania cech specyficznych czy indywidualnych.