Potencjalnie atrakcyjne pożyczki zazwyczaj okazują się łatwym sposobem na oszukiwanie ludzi. Dlatego jeśli nie chcesz dać się nabrać, to musisz zachować szczególną ostrożność.
Czym jest pożyczka?
Pożyczka z pozoru wydaje się dobrym pomysłem na zdobycie pieniędzy. Taką gotówkę można wydać w dowolny sposób. Nie trzeba jej przeznaczać na określony wcześniej cel, jak w przypadku pobierania kredytu. Dodatkowo pożyczkodawcą może być każdy. Jednakże warto pamiętać, że nigdy nie będzie nim bank. Zazwyczaj pożyczek udzielają instytucje finansowe, które nie są zobowiązane do przestrzegania prawa bankowego. Wypłacanie i pobieranie pożyczek jest uregulowane w kodeksie cywilnym. Pożyczką w rozumieniu prawa mogą być zarówno pieniądze, jak i przedmioty. Zaś umowa zawarcia pożyczki, która swoją wysokością nie przekracza 500 zł może zostać zawarta nawet ustnie. Każda wyższa kwota, którą pożyczamy, powinna być opatrzona umową pisemną. Pożyczka może nie przewidywać prowizji i odsetek. Dodatkowo można ją zawrzeć na czas nieokreślony. W takiej sytuacji pożyczkodawca mam prawo wypowiedzieć ją w każdej chwili i żądać zwrotu całej pożyczki w ciągu 6 tygodni.
Co wchodzi w całkowity koszt pożyczki?
W praktyce pożyczka wiąże się z wieloma dodatkowymi opłatami związanymi z jej zaciągnięciem. Na rynku działa wiele nieuczciwych firm, które zarabiają na obarczaniu klientów wysokimi kosztami. Najczęściej, aby obliczyć całkowity koszt pożyczki do wysokości pobranej kwoty należy dodać: opłaty przygotowawcze, opłaty za ubezpieczenie pożyczki, opłaty za monit telefoniczny, opłaty za wysyłanie wezwań do zapłaty rat oraz opłaty związane z wizytą windykatorów w przypadku braku spłat. Tak też na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania pożyczki składają się odsetki (związane z oprocentowaniem), prowizje, opłaty, marże, podatki oraz kwoty poniesione za usługi dodatkowe. Warto zauważyć, że w całkowity koszt pożyczki nie wlicza się opłat notarialnych. Aby nie dać się oszukać trzeba bardzo dokładnie sprawdzać podpisywane umowy oraz pytać pożyczkodawcę o szczegóły związane z kosztami. Jeśli chcesz obliczyć realne koszty swojej pożyczki wejdź na stronę zanim-podpiszesz.pl i skorzystaj z dostępnego tam kalkulatora. Strona www.zanim-podpiszesz.pl powstała w ramach akcji Narodowego Banku Polskiego „Sprawdź zanim podpiszesz”.
Zastanów się zanim cokolwiek podpiszesz
Organizatorami akcji jest siedem instytucji: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Bank Polski, Policja oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Będą oni starać się, aby apel związany z ostrożnością w kwestii zawierania umów finansowych dotarł do jak najszerszego grona osób.