OCP, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego, przeznaczone jest dla przedsiębiorców (ale też osób nieposiadających osobowości prawnej) zajmujących się przewozem towarów, zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami. Ma charakter dobrowolny, jednak warto je mieć – klienci coraz częściej wybierają tylko te firmy, które gwarantują ochronę transportowanych ładunków.
Co obejmuje polisa?
OC przewoźnika obejmuje wszelkie szkody powstałe od momentu przyjęcia przesyłki aż do chwili jej wydania odbiorcy. Do najczęstszych szkód należą: uszkodzenie lub utrata towaru w wyniku wypadku, pożaru albo kradzieży, a także niewywiązanie się z umowy i niedostarczenie przesyłki lub opóźnienie w jej dostarczeniu. Ubezpieczenie OCP nie jest obowiązkowe, a jego zakresu nie reguluje ustawa, każda firma ubezpieczeniowa ma więc własne wytyczne. Najczęściej polisa w pakiecie podstawowym nie obejmuje przewozu żywych zwierząt, leków, dzieł sztuki czy części samochodowych oraz szkód powstałych w wyniku uszkodzenia kontenera albo transportu materiałów niebezpiecznych. Zakres takiej polisy można jednak dowolnie rozszerzać. Warto korzystać z usług tych agencji, które oferują powiększony pakiet bez żadnych dodatkowych opłat.
Gdzie obowiązuje?
Istnieją dwa typy ubezpieczeń przewoźników: krajowe i międzynarodowe. Jeśli firma transportuje towary wyłącznie na terenie Polski, wystarczy wykupić polisę krajową. W przypadku transportu międzynarodowego – z Polski do innych państw – polisa międzynarodowa będzie obowiązywać również na terytorium naszego kraju, na trasie biegnącej do granicy, nie trzeba więc nabywać dodatkowego ubezpieczenia krajowego. W OC przewoźnika krajowe i międzynarodowe powinni zaopatrzyć się przedsiębiorcy wykonujący obie formy przewozu.
Na co zwrócić uwagę, wykupując polisę?
Wybierając ubezpieczyciela, szczególną uwagę należy zwrócić na tak zwane wyłączenia, czyli wszystkie przypadki, kiedy polisa przestaje obowiązywać. Często ochroną nie są objęte towary, które ukradziono podczas postoju na niestrzeżonym parkingu, które uległy zniszczeniu wskutek nieodpowiedniego załadunku albo które wydane zostały niewłaściwemu odbiorcy. Agencje ubezpieczeniowe zwykle odmawiają wypłaty odszkodowania również wtedy, gdy szkody powstały w wyniku rażących zaniedbań kierowców.
Przed podpisaniem umowy należy bardzo dokładnie się z nią zapoznać (zwłaszcza z partiami pisanymi drobnym druczkiem). Koszt polisy obliczany jest na podstawie rocznych obrotów firmy, rodzaju towarów, jakie transportuje, oraz sumy gwarancyjnej. Poszczególne zapisy umowy warto negocjować, nie wpisując na przykład w jej treść konkretnych pojazdów – jeśli w czasie transportu ciężarówka zepsuje się, a transport będzie kontynuowany innym samochodem, polisa przestanie obowiązywać.
Przeczytaj również:
Kupno używanego samochodu a ubezpieczenie OC – co musisz wiedzieć