Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czyli inaczej podstawowe ubezpieczenie samochodu zawierane jest przez właściciela pojazdu w ubezpieczeniach obowiązkowych. Jeśli jednak kupujemy pojazd z drugiej ręki, od osoby prywatnej często zapominamy o swoich obowiązkach związanych z ubezpieczeniem oc, sądząc że automatycznie przechodzi ono na nowego nabywcę. Jakie obowiązki ciążą na nas w przypadku ubezpieczenia oc, jeśli kupiliśmy pojazd używany? Co można zrobić z polisą zbywcy? Czy ubezpieczenie oc przy zakupie auta podlega rekalkulacji przez firmy ubezpieczeniowe?
Obowiązki przejmującego i zbywcy
Kupno używanego samochodu może wydawać się opłacalne pod kątem finansowym. W końcu łatwiej zapłacić np. 10 tys zł za pojazd z drugiej ręki niż wyłożyć 50 tys zł na nowy pojazd z salonu. Jednak sama kwestia finansowa to nie wszystko. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, każdy pojazd musi posiadać ważną polisę oc. Dlatego przy zakupie nowego wehikułu koniecznie należy zadbać o ten aspekt.
Sprzedający powinien przekazać kupującemu wszelkie niezbędne dokumenty, nie tylko te, znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym. Powinien również przekazać nabywcy informację dotyczącą ubezpieczenia samochodu i porozumieć się z nim w tej kwestii. Sam kupujący przed podpisaniem umowy kupna sprzedaży powinien zaczerpnąć informacji o obowiązkowym ubezpieczeniu np. w ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym. Wpisując do niego dane pojazdu sprzedającego, uzyska w ten sposób informację, czy pojazd ma aktualną polisę i w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym. Ale to nie wszystko. Warto skontaktować się teraz bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową, aby sprawdzić, czy polisa jest opłacona, czy czekają na nas jakieś opłaty z nią związane. Warto weryfikować sprawy związane z ubezpieczeniem oc, gdyż w przypadku jej braku lub braku ciągłości polisy, kupujący oraz sprzedający odpowiadają solidarnie przed UFG, które może nałożyć z tego tytułu wysokotysięczne kary. Dlatego też zbywca ma obowiązek poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży w ciągu 14 dni, zaś kupujący powinien sprawdzić ważność polisy niezwłocznie, gdyż w przypadku jej braku, czas od sprzedaży pojazdu do zakupienia nowej polisy podlega karze z UFG.
Polisa oc zbywcy – co mogę zrobić?
Ubezpieczenie oc samochodu jest niezwykle ważne przy sprzedaży pojazdu. Podczas kupna samochodu, jeśli już sprawdziliśmy ważność polisy zbywcy, mamy dwie możliwości postępowania. Pierwsza z nich zakłada możliwość wypowiedzenia polisy w każdym momencie jej trwania, czyli od dnia zakupu lub też nieco później, jednak wypowiedzenie późniejsze może się wiązać z dopłatą za okres, gdy z niej korzystałeś. Drugą opcją jest możliwość korzystania z polisy do końca jej trwania. Są tu jednak również obwarowania, na jakie należy zwrócić uwagę. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo do ponownego przeliczenia składki i powtórnej oceny ryzyka. Może mieć to miejsce gdy np. młody kierowca kupuje samochód od doświadczonego kierowcy. Dlaczego tak się dzieje? Każdy z posiadaczy pojazdów mechanicznych różnie widnieje w historii ubezpieczenia. Mowa tu np. o bezszkodowości. Firma ubezpieczeniowa ocenia ryzyko jednego zdarzenia dla młodej osoby, jako wysokie, dlatego w przypadku szkód, potencjalnie wiek kierowcy ma znaczenie. Przyjęło się, że pakiet oc dla kierowcy młodego, z racji większego ryzyka brawury, jest droższy.
Co więcej, gdy przejmujesz polisę oc po zbywcy, samo oc nie przedłuża się automatycznie, o czym należy pamiętać, przy końcu ubezpieczenia oc. Jeśli jednak zdecydujesz się na wypowiedzenia oc zbywcy, możesz zrobić to w prosty sposób poprzez stronę https://wypowiadamoc.pl/
Ceny ubezpieczeń i kalkulator oc ac
Niezależnie od tego, czy kupujemy nowe ubezpieczenie czy przejmujemy takowe po zbywcy, tanie ubezpieczenie samochodu ma dla nas znaczenie. W kupnie nowej polisy chcemy zawrzeć najkorzystniejszą ofertę.
Zakup ubezpieczenia oc i podpisanie umowy ubezpieczenia powinno być poprzedzone przez szczegółowe, wnikliwe poszukiwanie. Ważna jest nie tylko cena, ale także zakres ubezpieczenia oc. W dzisiejszych czasach dużym ułatwieniem jest, iż nie musimy się nigdzie ruszać. Ubezpieczenie samochodu online. Możesz podpisać umowę ubezpieczenia nie wychodząc z domu.
Przeglądając ubezpieczenia komunikacyjne znajdziesz wiele różnych opcji: standardowe ubezpieczenie auta, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie assistance, ubezpieczenie opon, ubezpieczenie szyb, ubezpieczenia uszkodzenia mienia czy uszkodzenia ciała. W wyborze właściwego ubezpieczenia może pomóc ci kalkulator ubezpieczeń oc (kalkulator oc). Korzyści porównywania cen oc są dziś niezastąpione. Porównywarka ubezpieczeń wskaże ci nie tylko cenę oc. Kalkulator ubezpieczenia samochodu może ci także posłużyć do porównania zakresu polis.