Co roku zwiększa się liczba osób ubezpieczających nie tylko swoje życie, ale również i mienie. Towarzystwa ubezpieczeniowe, co jakiś czas wypuszczają na rynek ubezpieczeń nowe polisy lub uaktualniają stare zwiększając zakres ochrony lub sumę ubezpieczenia. Można ubezpieczyć dom, mieszkanie, garaż piwnice, jak również nowo powstającą inwestycję. Jak z pośród tak wielu produktów ubezpieczeniowych wybrać ten jeden właściwy?
Jeżeli chcemy ubezpieczyć dom lub mieszkanie, ale nie mamy czasu na chodzenie od jednej ubezpieczalni do drugiej, po to żeby sprawdzić, jakie polisy oferują Towarzystwa możemy skorzystać z porównywarki internetowej. Możemy znaleźć tam nie tylko najlepsze oferty, ale również w przybliżeniu obliczyć miesięczną składkę ubezpieczeniową.
Co zyskujemy dzięki polisie?
Dzięki polisie zyskujemy przede wszystkim ochronę i bezpieczeństwo w razie wystąpienia zdarzeń losowych np. pożar, zalanie, huragan, uderzenie pioruna. Polisy różnią się od siebie zakresem ochrony, za niektóre dodatkowe opcję trzeba dopłacić jak np., kiedy zalegający śnieg czy upadek drzewa uszkodzi materiały zgromadzone na budowie.
Najistotniejszym obowiązkiem każdej osoby budującej dom jest zabezpieczenie go przed włamaniem i kradzieżą. Jeżeli boimy się o przechowywane na miejscu budowy rzeczy możemy wykupić dodatkowe ubezpieczenie chroniące np.: piec, kaloryfer lub inne elementy przeznaczone do wbudowania.
Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w swoich ofertach polisy, w których każdy może wybrać odpowiednie zabezpieczenie dla siebie. Niekiedy są to dość nietypowe produkty np.: jeśli zwierzęta leśne zniszczą elementy ocieplenia budynku. Ta opcja skierowana jest w szczególności do osób, które planują wybudować dom lub domek letniskowy blisko obiektów leśnych.
Internetowy kalkulator
Kalkulator internetowy pozwala na porównanie cen i zakresu ochrony ubezpieczeń nieruchomości kilkunastu Towarzystw. Na stronie internetowej musimy wybrać czy chcemy ubezpieczyć mieszkanie, dom, czy dom w budowie oraz określić sumę ubezpieczenia od ognia. Polisa może również objąć elementy ruchome: m.in. meble wiszące lub stojące, urządzenia domowe, przedmioty codziennego i osobistego użytku, sprzęt elektroniczny czy sportowy oraz elementy stałe: m.in.: stałe elementy instalacji technicznej, antresole, kominki, wbudowane meble, okładziny ścian czy sufitów.
Ważne jest, aby dokładnie obliczyć i wpisać sumę ubezpieczenia elementów stałych. Wraz ze wzrostem takiej sumy zwiększa się jednocześnie miesięczna kwota składki ubezpieczeniowej. Jest to jednak dobre zabezpieczenie przed pożarem, powodzą czy kradzieżą, ponieważ ubezpieczony otrzyma pełny zwrot pieniędzy za zniszczone lub skradzione rzeczy. Wszelkie dodatkowe informację na temat Towarzystw Ubezpieczeniowych i ich produktów możemy znaleźć na stronach internetowych takich jak np. ubezpieczenie mieszkania kalkulator z ubezpieczeniaonline.pl.
OC w życiu prywatnym
Ubezpieczenie OC na placu budowy jest niezbędne, ponieważ znajduje się na nim zazwyczaj wiele osób. Jeżeli na miejscu budowy zdarzy się jakiś wypadek, odpowiedzialność za to spadnie na właściciela nieruchomości. Bez ubezpieczenia OC będzie on musiał pokryć koszty szkód wyrządzonych osobie trzeciej. Jeżeli jednak ubezpieczenie od nieruchomości połączy z OC w życiu prywatnym może w takich przypadkach liczyć na pomoc ze strony Towarzystwa, które wypłaci osobie trzeciej odpowiednie odszkodowanie za uszkodzenie ciała lub budynku.
Mając na uwadze to, że większą część inwestycji finansowana jest z kredytów i ich budżety są napięte, lepiej już na samym początku zabezpieczyć się przed skutkami nieoczekiwanych zdarzeń. O Ubezpieczeniu OC możemy przeczytać np. na stronie internetowej UbezpieczeniaOnline.pl.
Przeczytaj również:
Zalane mieszkanie – co robić?