Chcesz przesłać znaczną sumę pieniędzy do dowolnego miejsca na ziemi? Nic prostszego! Idziesz do banku lub korzystasz z bankowości internetowej, zlecasz przelew i załatwione. Ale jak to właściwie działa? Dzięki czemu bank jest w stanie wytransferować wskazana kwotę do dowolnego kraju? Otóż jest to możliwe m. in. dzięki SWIFT, a w zasadzie SWIFTNet – sieci teleinformatycznej utworzonej przez stowarzyszenie instytucji finansowych.
Czym jest SWIFT i SWIFTNet?
SWIFT to skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Jest to organizacja powstała w Brukseli, w roku 1973, z inicjatywy 239 banków z 15 krajów świata. SWIFT, jako stowarzyszenie zrzeszające instytucje finansowe, stworzyło i rozwija nieustannie własną sieć telekomunikacyjną. Jej zadaniem jest umożliwianie wymiany informacji pomiędzy wszystkimi korzystającymi z sieci instytucjami. Tego rodzaju siecią jest właśnie SWIFTNet, dzięki której działa nowoczesny system komputerowy stowarzyszenia, za pomocą którego blisko 10 tys. członków SWIFT realizuje dziennie około 24 milionów operacji – przy czym większość z nich ciągle przeprowadzana jest pomiędzy krajami europejskimi.
Kto i dlaczego korzysta ze SWIFT?
Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej rozwija się nieustannie, ciągle poszerzając liczbę swoich członków, zasięg i możliwości systemu komputerowego. W momencie założenia, SWIFT liczył sobie „zaledwie” 239 członków, w roku 2007 liczba ta wzrosła aż do 8332 instytucji finansowych mieszczących się w 208 różnych krajach świata. Obecnie SWIFT to już blisko 10 tys. członków i sieć teleinformatyczna o niewiarygodnym wprost zasięgu.
Z systemu komputerowego sieci SWIFT korzystają praktycznie wszystkie instytucje finansowe, w tym:
– banki,
– domy maklerskie,
– dealerzy papierów wartościowych,
– spółki zarządzające aktywami,
– uczestnicy rynku skarbowego,
– dostawcy pozostałych usług finansowych.
Różnorodność podmiotów korzystających z sieci SWIFT, tak jak i liczba członków stowarzyszenia, zwiększa się z każdym rokiem.
Czy SWIFT ma w Polsce swojego przedstawiciela?
Jedyną w Polsce instytucją pełniącą funkcję SWIFT Service Bureau jest KIR. To właśnie KIR oferuje dostęp do platformy SWIFTNet wszystkim, którzy chcą z niej korzystać. Zapewnia dostęp do sieci SWIFT „od ręki”, bez konieczności wdrażania u siebie kosztownych i bardzo skomplikowanych projektów IT. KIR umożliwia dostęp do SIWFTNet za pomocą swojej własnej infrastruktury teleinformatycznej, z której korzysta bardzo wielu krajowych odbiorców. Rozwiązanie, jakim jest utworzone przez KIR SWIFT Service Bureau, bardzo szybko okazało się dla polskich instytucji finansowych, firm i wielu innych podmiotów, wygodnym sposobem komunikowania się z dowolnym partnerem biznesowym w kraju i za granicą.