Wirtualną przestrzeń zalały blogi ekonomiczne. Dla milionów Polaków stały się one źródłem wiedzy o gospodarce, czasem wręcz „krynicą mądrości”. Wpływ blogerów na ekonomiczne zachowania obywateli jest ogromny. Ale lepiej zachować ostrożność.
Niestety, w tej klęsce urodzaju niewiele jest blogów, które można uznać za rzeczywiście fachowe. Do wyjątków należy blog Macieja Samcika, dziennikarza ekonomicznego „Gazety Wyborczej”, który jest kierowany przede wszystkim do indywidualnego klienta banków. Fachowość, dogłębne badanie tematu i bezkompromisowość autora uchroniła wielu Polaków przed kupowaniem produktów bankowych, których opłacalność była, delikatnie mówiąc, problematyczna. To samo dotyczy też produktów ubezpieczeniowych (Samcik od wielu lat ostrzegał przed tzw. polisolokatami) oraz, choć w mniejszym stopniu, produktów inwestycyjnych.
Gdzie szukać porad dla inwestorów?
Właśnie dobra analiza rynku inwestycyjnego jest najsłabszą stroną polskiej blogosfery. Owszem, znajdziemy w polskim internecie przynajmniej kilka blogów na ten temat, ale większość z nich skupia się raczej na komentowaniu przeszłości niż przedstawianiu odważnych, ale opartych na wiedzy i doświadczeniu, prognoz. Szkoda, bo to ułatwiałoby życie inwestorom i uchroniło ich od poruszania się po omacku w skomplikowanym świecie. To tym istotniejsze, że wobec bardzo niskiego oprocentowania lokat bankowych, Polacy poświęcają coraz więcej uwagi rynkowi kapitałowemu. Można się spodziewać, że z kilku powodów tak będzie również w najbliższej przyszłości. Po pierwsze, niska inflacja w Polsce nie spowoduje nagłego wzrostu opłacalności lokat bankowych, a po drugie Polacy coraz bardziej interesują się produktami, które choćby w jakiejś części pokryją różnicę między wysokością ostatniej pensji, a niską emeryturą. Świadczy o tym prawdziwa eksplozja zainteresowania Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi oraz Indywidualnymi Kontami Zabezpieczenia Emerytalnego.
Jeszcze jeden zarzut – jeśli już w polskiej blogosferze znajdziemy dobre analizy rynku inwestycyjnego, to większość z nich ogranicza się do okolic Giełdy Papierów Wartościowych i polskiego rynku. Tymczasem coraz więcej Polaków inwestuje swoje pieniądze w fundusze operujące na zagranicznych rynkach. A blogów analizujących sytuację na przykład w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej i Środkowej, a także na rynkach azjatyckich, mamy jak na lekarstwo.
Tymczasem można się spodziewać, że jeśli rząd wprowadzi kolejną zmianę w systemie emerytalnym, popyt na informacje i analizy ze sfery inwestycji gwałtownie wzrośnie. Także jeśli chodzi o informacje i analizy zagranicznych rynków, bo jeśli zapowiedzi się spełnią, zarządzający pieniędzmi na przyszłe emerytury znaczną część aktywów będą mogli inwestować poza Polską.
Caspar prawdę ci powie
Ale są i dobre przykłady bloga finansowego ze sfery inwestycji. Jednym z nich jest blog finansowy publikowany na stronie Caspar Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (https://www.caspar.com.pl/blog).
Caspar TFI jest obecny na polskim rynku od kilku lat, ale trzon firmy stanowią zarządzający z kilkunastoletnim doświadczeniem. Czytelnik znajdzie na blogu Caspara teksty między innymi Piotra Przedwojskiego, przewodniczącego Komitetu Inwestycyjnego i wiceprezesa Zarządu spółki zarządzającej portfelem inwestycyjnym Funduszu, który jest licencjonowanym doradcą i maklerem papierów wartościowych. Piotr Przedwojski przez wiele lat odpowiadał za zarządzanie największym wówczas na polskim rynku funduszem akcyjnym, zrównoważonym oraz częścią akcyjną indywidualnych portfeli dla jednej z największych spółek asset management w Polsce, jest laureatem m.in. Złotych Portfeli przyznawanych przez „Gazetę Giełdy Parkiet”. Autorem tekstów na blogu Caspara jest też Błażej Bogdziewicz, pracujący na rynku kapitałowym od początku tego stulecia. Błażej Bogdziewicz również jest licencjonowanym doradcą inwestycyjnym i posiada tytuł Chartered Financial Analyst, zarządzał największym w Polsce funduszem Europy Środkowej i Wschodniej, jest laureatem Złotych Portfeli oraz tytułu Zarządzającego Roku przyznanego przez „Puls Biznesu” za najlepsze wyniki inwestycyjne. Autorem tekstów jest także Andrzej Miszczuk, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny. Andrzej Miszczuk na rynku kapitałowym pracuje od połowy lat osiemdziesiątych, gdy rozpoczął pracę w Capital Group, największej wówczas firmie zarządzającej na świecie, która swoją siedzibę ma w Szwajcarii. Obecny zarządzający subfunduszem Caspar Globalny specjalizował się w obligacjach zamiennych na świecie i w szczytowym okresie swojej kariery w tej szwajcarskiej firmie zarządzającej obsługiwał blisko 500 klientów instytucjonalnych w całej zachodniej Europie, był też analitykiem Austrii i obsługiwał specjalistyczne inwestycje oraz doradzał w sprawie alokacji majątku zamożnym klientom. Na blogu znajdziemy też teksty innych autorów.
Siłą bloga finansowego Caspar TFI jest więc doświadczenie jego autorów. Ale także różne poglądy zarządzających, których konfrontacja pozwoli czytelnikowi poznać różne punkty widzenia i umożliwić podjęcie najlepszej, odpowiedzialnej decyzji. A propos konfrontacji – co miesiąc na blogu Caspara TFI publikowana jest dyskusja między Piotrem Przedwojskim i Błażejem Bogdziewiczem na temat aktualnej sytuacji na świecie. Tuż przed brytyjskim referendum w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej obaj zarządzający spierali się o konsekwencje tej sytuacji (https://www.caspar.com.pl/blog/wiadomosci-i-komentarze-rynkowe/ring-caspara-brexit-i-unia-europejska-co-dalej). Ich diagnoza bardzo różniła się od tego, co słychać w mediach „głównego nurtu”, cokolwiek to pojęcie dzisiaj, w dobie „mediów narodowych”, znaczy.
Prognozy na przyszłość
Kolejnym argumentem, który każe mi polecać bloga Caspar TFI jest szeroka tematyka. Czytelnik znajdzie tutaj analizy dotyczące nie tylko polskiego rynku, ale również Europy Zachodniej i Środkowej, Turcji, Stanów Zjednoczonych oraz Azji. Powiedziałbym nawet, że mam pewien niedosyt jeśli chodzi o informacje z rodzimego rynku, ale wobec mizerii warszawskiego parkietu w pełni to rozumiem.
Blog Caspara uświadamia też czytelnikom, co jest ważne zwłaszcza dla mniej doświadczonych klientów, jak istotny wpływ na gospodarkę ma polityka i procesy społeczne zachodzące w zglobalizowanym świecie. Wielu zarządzających operuje w swoich tekstach przede wszystkim kategoriami ekonomicznymi opartymi o analizę fundamentalną. To bardzo ważne, ale w dzisiejszym świecie, gdzie wpływ na notowania spółek i całych sektorów mają w większym stopniu banki centralne niż wypracowane wyniki, piszący na blogu Caspara wskazują na zależności, które wcześniej nie były aż tak istotne.
I jeszcze jedna rzecz – blog Caspara jest prowadzony regularnie, z reguły w każdym tygodniu ukazują się dwa, czasem trzy teksty, które dla aktywnych inwestorów mogą się okazać bezcenne. I wreszcie ostatnia rzecz, ale wcale nie najmniej ważna. Na blogu Caspar TFI nie tylko rejestrowana jest rzeczywistość i omawiane wyniki z minionego okresu (choć takie również czytelnik tu znajdzie), ale także stawiane są prognozy na przyszłość.
Aurelia Augustyniak
Fundusze inwestycyjne