Split payment to model podzielonej płatności podatku VAT. Funkcjonuje w kilku państwach Europy i od 19 listopada 2019r. również w naszym systemie podatkowym. Model ten został wprowadzony wszędzie tam, gdzie państwo postanowiło skonfrontować się z oszustami podatkowymi. Celem nowych przepisów jest ograniczenie wpływów przedsiębiorców wyłudzających VAT i tym samym zwiększenie dochodów budżetu państwa, jednym słowem: uszczelnienie systemu.
Co to jest split payment?
Każdy przedsiębiorca sprzedający swoje produkty czy usługi kupującym, którzy stosują model split payment zobowiązany jest do posiadania specjalnego rachunku bankowego VAT. Rachunkiem tym nie może on jednak swobodnie dysponować, mimo, że środki na tym koncie pozostają jego własnością. To właśnie na to konto spływa część kwoty podatku VAT. Rachunek VAT jest wydzielonym subkontem podstawowego rachunku przedsiębiorcy. W przypadku, gdy przedsiębiorca posiada kilka otwartych rachunków, każdy z nich otrzyma wyodrębniony rachunek VAT, mogą one być też oprocentowane.
Ograniczony dostęp do rachunku VAT
Nabywca produktów czy usług dokonując płatności na podstawie otrzymanej faktury dzieli otrzymaną wartość pomiędzy dwa rachunki bankowe dostawcy. Na jeden z nich przelewa wartość netto, natomiast na drugi – specjalny rachunek VAT, przelewa kwotę podatku VAT. Środki na tym rachunku mogą zostać użyte wyłącznie jako zapłata fiskusowi zobowiązań z tytułu VAT, jako zapłata kontrahentowi wymaganej kwoty VAT lub za zgodą naczelnika urzędu skarbowego, pozostałe środki mogą zostać przelane na podstawowy rachunek przedsiębiorcy.
Zwrot środków zgromadzonych na rachunku VAT
Aby odzyskać część niewykorzystanych środków kumulowanych na rachunku VAT należy wystąpić z wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego z prośbą o dokonanie przelewu na rachunek bankowy właściwy dla działalności gospodarczej przedsiębiorcy. We wniosku należy wpisać kwotę, która podlega zwrotowi. Organy podatkowe mają czas na weryfikację wniosku dwa miesiące, a decyzja wcale nie jest oczywista.
Naczelnik urzędu skarbowego może nie wyrazić zgody na przelanie znajdujących się na rachunku VAT środków wtedy, gdy:
– podatnik uchyla się od płacenia zobowiązań podatkowych lub podejmuje czynności mające na celu zbycie majątku, tak by uniemożliwić lub utrudnić egzekucję podatku
– okoliczności wskazują na możliwość wystąpienia zaległości podatkowych
– prowadzone jest postępowanie podatkowe wobec przedsiębiorcy i istnieje prawdopodobieństwo powstania zaległości podatkowej w podatku
Obowiązkowy split payment
W przypadku gdy dany podatnik wystawi fakturę pozbawioną adnotacji o mechanizmie podzielonej płatności, organy podatkowe mogą nałożyć sankcje na przedsiębiorcę w kwocie 30% wartości podatku wykazanego na wygenerowanej fakturze. Sprzedawca może uniknąć powyższych sankcji jeżeli nabywca ureguluje należność w sposób podzielonej płatności i zostanie poinformowany, że brak adnotacji były wyłącznie zaniedbaniem ze strony sprzedawcy. Komunikat powinien zostać przekazany drogą mailową lub poprzez fakturę korygującą.
Autorem artykułu jest Kancelaria Rady Prawnego Rafał Walterowicz www.kancelaria-walterowicz.pl oferująca doradztwo podatkowe oraz porady prawne.