Łatwa dostępność kredytów i pożyczek sprawia, że przestajemy wierzyć w sens długotrwałego oszczędzania na konkretne cele. Chcemy realizować swoje potrzeby tu i teraz – bez czekania, aż nazbieramy na to pieniądze. Kredyty są dobrymi i potrzebnymi produktami bankowymi, jednak bardzo łatwo jest zaciągać jeden po drugim, nie zauważając, jak wpada się w zadłużenie po same uszy. Czy można z niego wyjść z honorem?
Liczne pożyczki i jak im zaradzić
Raty, karty kredytowe, kredyty gotówkowe na różne bieżące potrzeby, a do tego jeszcze kredyt hipoteczny… Z biegiem czasu okazuje się, że wzięliśmy na siebie trochę zbyt dużo. Po pilnym spłaceniu wszystkich rat w terminie, o ile się pamięta o palących terminach, może być ciężko po prostu wyżyć za to, co zostanie. Przecież poza kredytami są również inne palące rachunki do opłacenia – czynsz, prąd, woda, internet, szkoła, bilet miesięczny… Po zsumowaniu wszystkich wydatków niekiedy okazuje się, że przerastają one budżet domowy. Niestety, wielu dłużników mając do wyboru wyżywić siebie i rodzinę czy zapłacić ratę kredytu, wybiera to pierwsze. To nie jest dobry wybór. Każda niezapłacona w terminie rata skutkuje negatywną historią w BIK-u i naliczaniem odsetek, które powiększają koszta. Niestety, gdy brak możliwości wygenerowania dodatkowych dochodów, na szyi zaciska się pętla długów.
Konsolidacja kredytu może być wtedy jedynym sensownym rozwiązaniem. Niepłacenie długów jest stąpaniem po kruchym lodzie. Od rodziny bardzo trudno jest pożyczać i nie zawsze się to udaje. Dlatego lepiej postawić na sprawdzone, skuteczne rozwiązania, takie jak kredyt konsolidacyjny.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Jest to rodzaj kredytu, w którym nie otrzymujemy gotówki na konto. Podpisujemy z bankiem umowę, zgodnie z którą bank zobowiązuje się do spłacenia naszych dotychczasowych zobowiązań w innych bankach czy firmach pozabankowych. Nie robi tego jednak za darmo. Konsolidacja kredytu to spłacenie wielu poprzednich kredytów jednym dużym. Ten jeden duży natomiast zostanie rozłożony na raty tak, aby dłużnikowi było łatwiej spłacać jego, niż tych kilka poprzednich. Z reguły raty kredytu są wtedy niższe niż suma rat poprzednich kredytów. Sprawia to, że dłużnikowi swobodniej jest spłacać raty, i to bez rezygnacji z płacenia rachunków czy godnego życia. Jest jednak coś za coś. Konsolidacja kredytu sprawia, że okres spłaty kredytu wydłuża się, i to znacząco. Dodatkowo wzrasta też łączna suma kosztów zaciągnięcia wszystkich kredytów, co jest wypadkową wydłużenia okresu kredytowania.
Czy warto zatem korzystać z konsolidacji? Tak, i to należy o niej pomyśleć jak najwcześniej, a nie wtedy, gdy ma się już na głowie komornika! Konsolidowanie kredytu pomoże z honorem wyjść z patowej sytuacji. Pozwoli uniknąć egzekucji komorniczej i stresu. W przyszłości, gdy już uda się spłacić kredyt w całości, będzie trzeba zastanowić się solidnie, czy te wszystkie pożyczki i kredyty rzeczywiście były warte tego, by się dla nich tak zadłużać – szczególnie gdy się podliczy ich łączne koszty.