Nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać, że o powodzeniu inwestycji w kruszce, czasem decyduje odpowiednio zbilansowane portfolio. Na całe szczęście obecnie nie trudno znaleźć takie numizmaty, które pomogą w osiągnięciu takiego swoistego lokacyjnego balansu.
Wręcz sztandarowym tego przykładem, jest emitowana od końca lat siedemdziesiątych seria Maple Leaf. Te emitowane w Kanadzie monety, wyróżnia jeden istotny, czy może nawet w tym kontekście najważniejszy aspekt. Chodzi tu o ilość kruszców, jakie są używane do emisji poszczególnych egzemplarzy. Mamy tu bowiem do czynienia nie tylko ze złotem. W regularnej sprzedaży, dostępne są również monety wytworzone z użyciem srebra, platyny, a całość zamyka pallad. To stwarza niezwykle duże pole manewru, jeśli bierzemy pod uwagę inwestycyjne poczynania. Na dobrą sprawę, przy odpowiednim podejściu, można wyłącznie na tej właśnie serii, oprzeć swoje lokacyjne portfolio. Zapewne opisana tu wyżej zaleta serii Klonowy Liść jest jednym z powodów, dla których seria wciąż jest emitowana i ciągle znajduje się wielu chętnych, by kupić właśnie ją.
Co do nominałów, jakie występują w obrębie danej serii, doskonałym przykładem jest tu Australian Gold Nugget Mamy tu bowiem do czynienia nie tylko z bardziej typowymi propozycjami, do których można zaliczyć takie egzemplarze, jak jedno, czy nawet półuncjowe. Okazuje się bowiem, że w tym wypadku, w regularnej sprzedaży, znajduje się nawet numizmat o wadze jednego kilograma. Trzeba przyznać, że nie jest to typowy nominał, na jaki można natrafić. Dla lepszej skali porównania dodajmy tylko, że wspomniane tu jedna uncja trojańska, stanowi odpowiednik około trzydziestu jeden gramów kruszcu. Jednokilogramowy egzemplarz, musi więc robić nieodparte wrażenie. Nie jest to jednak jedyne podejście do tworzenia, nazwijmy to niewymiarowych monet. Doskonałym dowodem na to jest ta, która jest obecnie rekordzistą, pod względem wagi. Mowa tu o Gold Nugget, ważącym równo tonę! Dla jasności dodajmy, że nie jest to oczywiście numizmat, który kiedykolwiek pojawi się w regularnej sprzedaży. Trzeba jednak o nim wspomnieć.
Tak zresztą, jak i o serii, gdzie monety mają chyba największy potencjał, pod kątem wizualnym. Mennica Wiedeńska od końca lat 80. emituje numizmaty w ramach serii Filharmonik. Tutaj wypada się na chwilę zatrzymać, by wyjaśnić, skąd zaczerpnięto taką, a nie inną nazwę. Okazuje się ona nawiązaniem, do odbywających się właśnie w stolicy Austrii Koncertów Noworocznych. Dla wielu, oglądanie transmisji z tego wydarzenia, jest jednym ze stałych punktów w planie każdego pierwszego stycznia. W trakcie tego muzycznego wydarzenia, orkiestra wykonuje między innymi dzieła Johanna Straussa. Najbardziej czytelnym nawiązaniem, są wygrawerowane na awersie, są słynne organy piszczałkowe. Jest to rzeczywisty instrument. Zresztą inne, takie jak skrzypce znajdują się także na odwrocie każdego z numizmatów. Całość prezentuje się zresztą niezwykle spójnie.
Jeśli interesuje Cię oferta na złoto inwestycyjne warto sprawdzić zaufanego dealera na rynku metal szlachetnych. Jednym z nich jest sieć salonów Tavex, która swoje złote sztabki czy złote monety oferuje w całej Polsce. Ponadto w każdym oddziale, jak na przykład kantor Lublin, dostaniesz nie tylko metale lokacyjne, ale także wymienisz waluty.